1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nonamiya [84]
3 years ago
7

Given f(x)=-3x+2 , fine the domain value if the range value is -10

Mathematics
1 answer:
Nimfa-mama [501]3 years ago
5 0
-10=-3x+2\\
-3x=-12\\
x=4
You might be interested in
Filbert makes $14 per hour. If he makes time and a half for overtime, how much will he make for working 63 hours?
Marina CMI [18]

Answer:

$1323.00

Step-by-step explanation:

A simple equation that can be used to figure this out is:

p*1.5*o=t

The variables mean:

p- hourly pay

o- hours worked overtime

t- total amount of money earned.

(Also, the 1.5 is always used to calculate overtime, no matter what job, unless otherwise specified, and as referred in the problem as "time and a half").

So, to finally work out this problem:

($14*1.5)*63=?

first, (14*1.5)= $21

($21*63)= $1323.

4 0
3 years ago
Here is a list of the ingredients needed to make scones for 4 people.
Amiraneli [1.4K]

Answer:

She will need 350ml of milk



3 0
3 years ago
Read 2 more answers
The sum of two number is 27. One number is 3more than the other number. Write and solve a system of equations to find the two nu
Sladkaya [172]

Answer:

One number is 15 and 3 less than that is 12 so that is your other number

3 0
3 years ago
Quote: "The true art of memory is the art of attention"
Helen [10]

Answer:

What you remember is when someone gives you attention. You remember that because it makes you feel special.

Step-by-step explanation:

idk if this is right or not but this is what i think.

i cant get a whole paragraph out of this but here ya go (:

4 0
3 years ago
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
Drupady [299]
The unit rate is $1.25 per pound
6 0
3 years ago
Other questions:
  • What is 5/20 in simplest form?
    10·2 answers
  • ********************WILL GIVE AWAY BRAINLIEST********************
    13·2 answers
  • Pls help me with this questions. Look at the image
    6·1 answer
  • When dividing fractions it is most helpful to change a mixed number into a
    13·1 answer
  • If 9 is subtracted from a number, the result is 5. find the number .
    8·2 answers
  • A medical website states that 40% of U.S. adults are registered organ donors. A researcher believes that the proportion is too h
    13·1 answer
  • Can someone please help me (25 points)
    8·1 answer
  • *NEED ANSWER QUICK!!*
    6·1 answer
  • Find the least common denominator of 11/10 and 1/15
    10·2 answers
  • Find the height (in meters) of a storage tank in the shape of a right circular cylinder that has a circumference measuring 4 m a
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!