Answer:
$1323.00
Step-by-step explanation:
A simple equation that can be used to figure this out is:
p*1.5*o=t
The variables mean:
p- hourly pay
o- hours worked overtime
t- total amount of money earned.
(Also, the 1.5 is always used to calculate overtime, no matter what job, unless otherwise specified, and as referred in the problem as "time and a half").
So, to finally work out this problem:
($14*1.5)*63=?
first, (14*1.5)= $21
($21*63)= $1323.
Answer:
She will need 350ml of milk
Answer:
One number is 15 and 3 less than that is 12 so that is your other number
Answer:
What you remember is when someone gives you attention. You remember that because it makes you feel special.
Step-by-step explanation:
idk if this is right or not but this is what i think.
i cant get a whole paragraph out of this but here ya go (:
The unit rate is $1.25 per pound