1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
KengaRu [80]
2 years ago
12

Jared made 12 3/4 cups of snack mix for cups of snack mix for a party. His guests are 2/3 of the mic. How much snack mix did his

guests eat.
a. 4 5/12

b. 4 1/2

c. 8 1/2

d 12 5/7​
Mathematics
1 answer:
Rufina [12.5K]2 years ago
4 0

Answer:

8  1 /2

For this we need to determine what  

2 /3 of 12 3/4 is, so we multiply the fractions together.

You might be interested in
3x - y = 9<br> Slope-intercept??
hoa [83]

Answer:

Y= 3X-9

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Cookies are on sale! Today each cookie costs \$0.75$0.75dollar sign, 0, point, 75 less than the normal price. Right now if you b
seropon [69]

The <u><em>correct answer</em></u> is:

The equation is 7(c-0.75) = 2.80, and the regular price of a cookie is c = $1.15.

Explanation:

c is the regular price of a cookie. We know that today they are $0.75 less than the normal price; this is given by the expression c-0.75.

We also know if we buy 7 of them, the total is $2.80. This means we multiply our expression, c-0.75, by 7 and set it equal to $2.80:

7(c-0.75) = 2.80

To solve, first use the distributive property:

7*c-7*0.75 = 2.80

7c-5.25 = 2.80

Add 5.25 to each side:

7c-5.25+5.25 = 2.80+5.25

7c = 8.05

Divide each side by 7:

7c/7 = 8.05/7

c = $1.15.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A company dyes two sizes of rugs. A small rug requires 4 hours for dyeing and a medium-size rug requires 6 hours for dyeing. The
Free_Kalibri [48]

Answer:

4x + 6y > 120

Step-by-step explanation:

i got the same question on my midterm exam.

5 0
2 years ago
How many swimmers are holding exaclty 3 toy whales? ​
Setler79 [48]
About 40 swimmers maybe more
6 0
3 years ago
6=x/4-8 for x what equation do you get after adding 8 to each side
Lena [83]

Answer:

After adding 8 you get  14 = x/4.

Step-by-step explanation:

6=x/4-8  Add 8 to both sides:

6 + 8 = x/4 - 8 + 8

14 = x/4

x = 4*14

x = 56.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Walter sees a sign on a store window announcing a 25 percent discount on a minimum purchase of $500. What type of discount is th
    13·2 answers
  • Find the measure of an angle whose measure is 18 degrees less than one-half of the measure of its complement.Find the measure of
    7·1 answer
  • You can buy an escape room pass that allows you 8 visits for a total of $72 . What is the unit rate for the card in dollars per
    6·1 answer
  • Simplify sqrt 363 -3 sqrt 27
    12·1 answer
  • Help please! Please put the answers numbered!
    13·1 answer
  • The hypotenuse in a right triangle is 13 cm. Of the other two sides one is 7 cm longer than the other determine the lengths of t
    10·1 answer
  • Find the 5th term of 8/9 ,-4/3 ,2​
    7·1 answer
  • Two of the lights at the local stadium are flickering. They both just flickered at the same time. One of the lights flickers eve
    11·2 answers
  • I WILL GIVE YOU A BRILLIANT
    5·2 answers
  • Rewrite the radical expression as an expression with rational exponents.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!