1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ICE Princess25 [194]
2 years ago
5

I will mark brainlest and give 50 points.

Mathematics
1 answer:
Ray Of Light [21]2 years ago
4 0

Answeok

r:

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Monica is a lawyer who earns $8,322.65 every month. She spends $830.98 on rent, $210.36 on food, and $120.45 on gas every month.
dolphi86 [110]

Answer:

Money left from her earning after expenses is $ 7160.86

Step-by-step explanation:

Money earned by Monica every month = $ 8322.65

Money spend on rent = $ 830.98

Money spend on food = $ 210.36

Money spend on gas every month = $ 120.45

Money left from her earning = 8322.65 - ( 830.98 + 210.36 + 120.45 )

                                              = 8322.65 - 1161.79

                                              = $ 7160.86

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need a answer to the picture provided by me.
Zepler [3.9K]

Answer:

the first one is -(25/2) OR -12.5

THE Second one is -(125/8) or -15.625

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
B) 8xy +4y² factorise
m_a_m_a [10]

Answer:

The answer is: 4y(2x+y)

Step-by-step explanation:

8 0
1 year ago
All professional baseball teams playing field are the same size the three bases and home plate make a diamond that is 90 feet on
Leni [432]
It would be 90(4 sides)= 360 ft

or 90ft+90ft+90ft+90ft=360ft
4 0
3 years ago
Damon plans to buy a snowboard that cost $160. Damon has $40. He will save $20 each week until he has enough to buy the snowboar
Gekata [30.6K]

Answer:  It will take Damon 6 weeks to save the money he needs to buy the snowboard

Step-by-step explanation:

First, let's see what the problem is giving us:

-The variable X will represent the number of weeks it will take Damon to save the money he needs.

- Damon has $40

- Damon is going to safe $20 weekly

- The snowboard costs $160

Therefor:

Our equation will be:  $40 + $20X = $160

Step 1

We need to isolate the variable by subtracting in both sides of the equation 40 in order to maintain the equality.

40 - 40 + 20X = 160 - 40

This will let us with 20X = 120

Step 2

We have to isolate the variable again, but this time (because the variable is being multiplied by 20) we have to divide on both sides of the equation.

20X/20 = 120/20

Therefore: X=6

<u />

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Please help me and thank you
    8·1 answer
  • The mean height of a group of 500 nonsmoking college students is 74 inches and the standard deviation is 5 inches. What is the p
    6·1 answer
  • Mason borrowed 1,200 from a friend to buy a new hot tub, His friend does't charge any interest and mason makes 50 payments eavh
    14·1 answer
  • What is the product of 2X plus 3 and 4X squared minus 5X plus 6
    12·1 answer
  • High population density can cause increased competition for resources such as food or shelter, while a low population density ca
    13·1 answer
  • Your bill at the restaurant has total of 23.50. You received fantastic service from your server and would like to leave a 20% ti
    5·2 answers
  • Solve for the value of c.
    7·1 answer
  • Its a word problem. Jann just started a new job. For every 4 hours he works, Jann earns $60. What is the unit rate for how much
    5·1 answer
  • Are the lines parallel?
    10·1 answer
  • If x = -5 is one solution of x2 +7x +10, what is the other solution?​
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!