Answer: y =2x + 1
Step-by-step explanation: just use y=mx + b to find the equation
Answer 6 dollars and 52 cents
Step-by-step explanation: 6 1/4 = (6.25)
40.75/6.25 = 6.52 per unit price
Your answer is: $3.15 each.
Here are the steps:
First, I added $2.82 and $1.43. Then, I subtracted the sum ($4.25) from $20. Lastly, I divided the difference($15.75) by five because there were five pineapples. Which gave me the answer: $3.15.
Answer:
y = -3x - 12
Step-by-step explanation:
Lines that are parallel have the same gradient.
Therefore using the point (-2,-6) you can make your own equation.
-6 will be y, -2 will be x
All you have to do is find the y-intercept which is C in <em>y</em><em>=</em><em>mx</em><em>+</em><em>c</em>
-6 = -3(-2) + c
-6 = 6 + c
-12 = c
Therefore;
<u>y = -3x - 12</u>