1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Paraphin [41]
3 years ago
10

Baking a tray of corn muffins takes 4 cups of milk and 3 cups of wheat flour. Baking a tray of bran muffins takes 2 cups of milk

and 3 cups of wheat flour. A baker has 20 cups of milk and 18 cups of wheat flour. He makes ​$3 profit per tray of corn muffins and ​$2 profit per tray of bran muffins. How many trays of each type of muffin should the baker make to maximize his​ profit?
Mathematics
1 answer:
Goryan [66]3 years ago
8 0

Answer:

2 barn and 4 corn

Step-by-step explanation:

Here we have to pay attention to milk, because both recipes require the same amount of flour, 3 cups, so the flour will be used in equal amounts whatever the recipe we use. Given this, we can only bake 6 trays at most.

Can we bake 6 of barn? YES! Using all our flour and 6*2=12 cups of milk and getting 6 trays of barn muffins. This will give us $2 * 6 = $12. However we keep 8 cups of milk with not use, that could have been used to bake one of corn that are twice as profits as barn. What happens if we replace one of the 6 barn trays by one of corn?

This way we will have 5 of barn and 1 of corn and we will be using 10 + 4 = 14 cups of milk. Our profits will be:  $2*5 + $3*1  =$13. This will improve our income!

Lets replace another barn by one of corn. This way we have 4 of barn and 2 of corn: $2*4 + $3*2 = $14. Again, more income!!

Lets replace another and have 3 barn and 3 corn: $2*3 + $3*3 =  $15. And we can bake them, as they need 2*3 = 6 cups for barn and 4*3=12 cups of milk for corn.

If we replace another we will have 2 of barn and 4 of corn. Our income will be: $2*2 + $3*4  = $16. This implies using 4 cups of mil for barn and 16 cups of mil for corn. So, we use all of our milk.

Any change in the distribution of barn and corn will, even impossible to bake as there will not be more ingredients or less profit

You might be interested in
Alliya spent $6.70 on 12 pencils at the store. Her cost included $0.46 sales tax. How much did each pencil cost before the sales
Kaylis [27]
52 cents would be the answer.

Hope this helped. Would you like me to explain how I got it?
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the area of this triangle?
alex41 [277]

Answer:

8 units^2

Step-by-step explanation:

The area of a triangle is given by

A = 1/2 bh

A = 1/2 (7-3) * (4-0)

   = 1/2 4*4

   = 8

6 0
3 years ago
Jean needs to rent a car for an upcoming buiness trip. The cost per day for the car is $30, and the one-time-refueling cost upon
IrinaVladis [17]

Answer:

C = 50 + 30d

Step-by-step explanation:

For one day,

50 + 30

For two days

50 + 2(30)

For d days,

50 + d(30)

C = 50 + 30d

8 0
3 years ago
I really need help with this assignment!
lilavasa [31]

Answer:

hold up Im bout to help u give me a sec

Step-by-step explanation:

but yea imma see how this go let me read and I got u

4 0
3 years ago
Kendall scored 3 times as many points as Abdul scored in a basketball game. Otis scored 5 more points than Abdul
Readme [11.4K]
Answer: it’s C
Because Kendall scored 3 times abdul
7 0
3 years ago
Other questions:
  • g(x)= ​4−3x ​ ​8 ​​ g, left parenthesis, x, right parenthesis, equals, start fraction, 8, divided by, 4, minus, 3, x, end fracti
    11·1 answer
  • Determine the prime factorization of 64.
    8·1 answer
  • If the point (x, y) is in Quadrant II, which of the following must be true?
    12·1 answer
  • Tony has 6 packages of baseball cards. Each package has 70 baseball cards in it. Lora has 14 fewer baseball cards than Tony. How
    5·2 answers
  • Over the past few years, Michael has increased his fee for mowing lawns from $5.00 per hour to $11.00 per hour. What percent did
    11·1 answer
  • When you see average rate of change what should you automatically think of
    15·1 answer
  • Write the name of each decimal place indicated (pls don't troll I'm failing I'll give brainliest)
    5·1 answer
  • Please help!!! I’ve been sobbing forever about this question
    8·2 answers
  • Mr. Saslow needs to buy a drink, chips and a sandwich for lunch. He has $15 to spend on his lunch. If
    13·1 answer
  • 2(x - 10) = 59<br> What are the steps to come to the correct answer?
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!