1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sveta [45]
3 years ago
9

Seven tenths simplified

Mathematics
2 answers:
densk [106]3 years ago
4 0
You cant simplify 7/10.
You would  be able to simplify a fraction if the numerator and denominator both have a number they both go into evenly.
For example: 10/40 or 7/21
For 10/40 you would divide your numerator and denominator by 10 because 10 goes into both 10 and 40
For 7/21 you would divide your numerator and denominator by 7 because 7 goes evenly into both 7 and 21.
Reika [66]3 years ago
3 0
You cant simplify seven tenths
You might be interested in
A man bought a pair of jeans for $23.00 a shirt for $14.00 and two ties for $7.98 each. What was the total cost of his clothing
Anna35 [415]

Answer:

$52.96

Step-by-step explanation:

To find the total cost of his clothing, add up the prices of everything he bought.

Jeans: $23.00

Shirt: $14

Ties: 2 ties for $7.98 each.

Each tie costs $7.98, and the man bought two ties. Therefore, multiply 2 and $7.98

2*$7.98 = $15.96

Add all the prices together.

jeans + shirt + ties

$23 + $14 + $15.96

$37 + $15.96

$52.96

The total cost of his clothing is $52.96

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Evaluate 2d+32 when d=8.
Sloan [31]

Given 2d+32

d=8

Put the value of d in the given equation

2d+32

2(8)+32

16+32= 48

What we do in  Evaluation in math?

The verb "evaluate" is used in mathematics to mean to discover or determine the worth of something. Finding the precise value of an algebraic expression or numerical computation is relevant here as well as financial mathematics.

In mathematics, the terms "evaluate" and "solve" are often used interchangeably. Consider the following basic multiplication problem: "Evaluate the cost of six tomatoes when the tomatoes are purchased at $2 each." The student would multiply 6 by 2 to get the result of $12. The term evaluate might also come before a list of inquiries, as a list of straightforward algebraic equations.

Learn more about Evaluate brainly.com/question/23574746

#SPJ9

8 0
2 years ago
PLEASE HELP ME 100 POINTS AND BRAINLY!!!
vredina [299]

Answer:

1. 220 minutes

2. $45.6

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Triangle ABC has vertices A(1,4), B(−2,4) , and C(−1,−1) . A dilation with a scale factor of 0.25 and center at the origin is ap
kati45 [8]
<span>Your answer is -0.5 hope it helps:)
Also, I changed my pfp so know it's not team 10 no more</span>
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Who ever can answer questions 8,9, and 10 will get 34 pts
k0ka [10]

Answer:

I am looking for this anwer to

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Jilk Inc.'s contribution margin ratio is 62% and its fixed monthly expenses are $45,000. Assuming that the fixed monthly expense
    13·1 answer
  • Tanxsecx-2tanx=0,for all real values of x​
    12·1 answer
  • Write the equation in Slope - intercept form by solving for y. 2x+3y=12
    5·2 answers
  • The number 5/3 can be best described as a(n) _____. proper fraction improper fraction mixed number
    9·2 answers
  • translate the following sentence into an equation. the sum of twice a number x and 13 is two less than three times x
    14·1 answer
  • Hii please help asap ill give brainliest thanks
    8·2 answers
  • PLEASE HELP!!!!!!!!!
    14·2 answers
  • Answer quickly please
    8·1 answer
  • &gt; A person places $479 in an investment account earning an annual rate of 8.2%, compounded continuously. Using the formula V
    6·1 answer
  • Which number sentence is represented by this model?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!