1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Juli2301 [7.4K]
3 years ago
5

Estimate sums and differences of fractions

Mathematics
1 answer:
goldenfox [79]3 years ago
8 0
To estimate this I find it easy to turn the fractions into decimals and then you can easily estimate. To turn a fraction into a decimal divide the numerator by the denominator.
You might be interested in
The function f shown in the graph is an even function. The graph has been hidden for x ≥ 0. Complete the following sentences.
vitfil [10]

Answer:

1. f is increasing over the interval 0 < x < 2.

2. f(2) = 3

3. f is decreasing over the interval 2 < x < 5.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
The ratio of girls to boys in jame’s chorus is 2 to 4. If there are 25 girls in her chorus, how many boys are there ?
Brilliant_brown [7]

Answer:

There are 50 boys

Step-by-step explanation:

girls to boys - 2:4

so 25x2=50

3 0
3 years ago
What is the distance between (-3, 4) and (4, 4)
svetoff [14.1K]

Answer:

7 units

Step-by-step explanation:

\sqrt{|-3-4|^{2}-|4-4|^{2}}

=7

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve 4x-2y=12 for y <br> Ayo help
Leni [432]

Answer:

y = - 6 + 2x

Step-by-step explanation:

Given

4x - 2y = 12 ( subtract 4x from both sides )

- 2y = 12 - 4x ( divide all terms by - 2 )

y = - 6 + 2x

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help with Number 5
Nostrana [21]
You’re going it plug in the inputs for every input for the letter x. So the first one, fx= -4(-2)+1= 9. The second one fx= -4(0)+1=1. The third one fx= -4(5)+1=19.
4 0
3 years ago
Other questions:
  • 2, 6, 18, 54 What is the recursive formula for this sequence
    6·2 answers
  • If 3 1/2 pounds of bananas cost $1.96, how much would one pound cost?
    6·1 answer
  • Rounded to the nearest dime, what is the greatest amount of money that rounds to $105.40? What is the least amount of money the
    5·2 answers
  • Clarence ran 15 in 120 minutes. If he always runs, how long will it take for him to run 6 miles? How fast does Clarence run per
    6·1 answer
  • The angle of elevation of a cliff top from a small boat on the sea is 36º. The boat is 100m from the foot of the vertical cliff.
    13·1 answer
  • What value does the 3 represent in the number 16.344 ?
    6·1 answer
  • The value of square root of -9 is not -3 because
    15·1 answer
  • A bag of chocolates is labeled to contain 0.384 lbs. The actual weight of the chocolates is 0.3798 lbs.
    11·2 answers
  • 6 A loaf of bread has a mass of x kg. What is its<br>mass in grammes?​
    7·1 answer
  • Need help... Fast! will give brainiest <br> What is the solution set of x/4 &lt; 9/x ?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!