1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Artist 52 [7]
3 years ago
12

PROBABILITIES!!!!!!!!!!!

Mathematics
1 answer:
Dima020 [189]3 years ago
6 0

|\Omega|=8\\|A|=6\\\\P(A)=\dfrac{6}{8}=0.75

You might be interested in
Soda A cost $1.49 per 28 oz. bottle vs. $0.95 per 21 oz.
IrinaVladis [17]

Answer:

You will be spending for Soda A for about 1 more cent than Soda B

Step-by-step explanation:

Find the rate of both sodas.

Soda A.

1.49 / 28 = $0.0532 per oz.

Soda B.

0.95 / 21 = $0.0452 per oz.

7 0
3 years ago
In a class of 25 students, 15 of them have a cat,
Tju [1.3M]

Answer:

9/25

Step-by-step explanation:

I used to struggle on these too, but I'll exaplain the best I can. Firstly, we know that 3 people don't have a cat or a dog, so what we do is we minus that from 25. This becomes 22. Now, we have to add the amount of people who have a cat to the amount of people who have a dog, and then minus it from 22, because that is the amount of people without double ups in the class with at least either one of the pets given. So, 16+15=31. Now, we do 31-22, which is equal to 9. Therefore, 9/25 people, (because the question asked out of random in the class), have a cat and a dog. This is because the double up are the extra amount of people who had more than one pet. Hopefully this was helpful. I'm sorry if it is not as probability is a hard topic to explain.

:))))))))))))))))))))))))))

5 0
3 years ago
Please help me,I give up on this.i just don’t get it.
Stolb23 [73]

Answer:

  1. y = -\frac{4}{5} x - \frac{14}{5}
  2. y = \frac{5}{4} x -11

Step-by-step explanation:

Given line ;

y = \frac{5}{4} x -3\\\\m = slope\\m = \frac{5}{4}

1. Perpendicular and passes through (4,-6)

m_1 = \frac{5}{4} \\\\m_2 = \frac{-1}{m_1} \\\\m_2 = \frac{-1}{\frac{5}{4} } \\\\m_2 = -\frac{4}{5} \\\\(4,-6)=(x ,y)\\

Substitute the values above into slope intercept form ; y=mx+b and solve for b.

y =mx+b\\\\-6 = -\frac{4}{5} (4) + b\\\\-6 = -\frac{16}{5} + b\\\\-6 + \frac{16}{5} = b\\\\-\frac{14}{5} = b\\\\b = -\frac{14}{5}\\\\m = - \frac{4}{5}

Substitute new values into ; y =mx+b.

y = -\frac{4}{5} (x)- (\frac{14}{5} )\\\\y = -\frac{4}{5} x - \frac{14}{5}

2.Parallel and passes through (4,-6)

m = \frac{5}{4} \\\\(4,-6)=(x_1,y_1)

Substitute values into point slope  form and simplify

y-y_1=m(x-x_1)\\\\y - (-6) = \frac{5}{4} (x -4)\\\\y+6 = \frac{5}{4} x -5\\\\y = \frac{5}{4} x -5-6\\\\y = \frac{5}{4} x -11

8 0
3 years ago
What is 4/10 of 85....
Scorpion4ik [409]

Answer:

34

Step-by-step explanation:

4/10 of 85 would be:

4/10 * 85

= 4*85 / 10

= 340 / 10

= 34

Hope this help you :3

8 0
3 years ago
What is the volume of the prism? enter your awnser in the box as a mixed number in simplist form​
liberstina [14]

Answer:

67 1/2 is a mixed number

Step-by-step explanation:

The volume of a prism, is the area of the cross section X the length:

In this case it is base × height × length:

6 × 4.5 × 2.5 = 67.5cm^3

= 67 1 / 2 as a mixed number

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Samantha paid for 26.25 for 3 books how much did it cost her
    6·1 answer
  • Georgianna wants to use the linear model associated with the data in the table to make a prediction. Which range of time values
    12·2 answers
  • Solve for x.<br> 2x+3≤x−5<br>  <br><br><br> x≤8<br><br> x≤−2<br><br> x≤−8<br><br> x≤2
    12·2 answers
  • Help! 10 points to the best answer!!
    14·2 answers
  • A science teacher has 15 ounces of vinegar to divide
    10·1 answer
  • Letter G is plotted in which Quadrant?
    11·1 answer
  • What is 5 cm in mm. NEED HELP ASAP !!!!!!!
    6·1 answer
  • When do we say information is valuable?​
    12·1 answer
  • Two sides of a right triangle measure 2 units and 4 units.
    14·1 answer
  • You go to the deli counter at your grocery store and order 3/4 of a pound of sliced cheese that costs $7.99 per pound. The emplo
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!