1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sav [38]
3 years ago
13

The hypotenuse of a right triangle is 15 inches, and one of its legs is 11 inches.find the length of the other leg.

Mathematics
1 answer:
Savatey [412]3 years ago
5 0
A^2+B^2=C^2
C=the hypotenuse
B and A=the legs
11^2+B^2=15^2
(simplify)
121+B^2=225
subtract 121
√b^2=√104
b=2√26
2√26
You might be interested in
Which pair of variables would most likely have a negative association?
Svetlanka [38]

Answer:

C the temperature and the number of votes a candidate for the school president receives.

8 0
3 years ago
If it takes Charlie 45 minutes walking at 2.5 km/hr to get to the chocolate factory and it takes Willy Wonka 15 minutes walking
Mrac [35]

Answer:

Willy Wonka

Step-by-step explanation:

Given data

it takes Charlie 45 minutes walking at 2.5 km/hr

speed = distance /time

distance= speed*time

distance= 2.5*45

distance= 112.5 km

it takes Willy Wonka 15 minutes walking at 3.5 km/hr

distance= speed*time

distance= 3.5*15

distance= 52.5 km

Hence Willy Wonka stays closer

7 0
2 years ago
Plz help me!!!!!i need to get this correct plz help!!!
____ [38]

Answer:

Yes

Step-by-step explanation:

Yes they are because if you divide 18 by 3 you get six and if you divide 15 by 3 you get 5, so it simplifies to 6:3 which is the same as the ratio for rings

3 0
3 years ago
Please help me out on this !
vichka [17]
All to red 13:8
Green to all 5:13
8 0
3 years ago
Any help is appreciated I will mark you as Brinley
harina [27]

Answer:

1,3

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Other questions:
  • If the cost per book is 6.5. How much would 5 books cost?
    10·2 answers
  • Find the area of the image below
    5·2 answers
  • (7p + 18p? - 14p - 5) + (p+ 3)
    15·2 answers
  • Train can travel 1136 miles in 4 hours. What is the unit rate that this train is traveling per hour
    15·1 answer
  • HELP ME PLZZZZZZZZZZ
    10·1 answer
  • If you subtract 14 from my number and multiply the difference by -4, the result is -40 what is peters number?
    7·1 answer
  • When Joseph first starts working at a grocery store, his hourly rate is $ 10 $10dollar sign, 10. For each year he works at the g
    6·1 answer
  • The volume of a Rectangular Prism
    8·1 answer
  • Use division to find the unit rate. <br><br> 45 buttons were needed to make 5 jackets.
    5·2 answers
  • Gracie's grandmother gave her 40 stamps.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!