1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
wolverine [178]
3 years ago
9

I really need help with this

Mathematics
1 answer:
zysi [14]3 years ago
7 0

Answer:

Our system of equations is:

  • y+2x+1=0
  • 4y-4x²-12x = -7

We are looking for x

Let's express y using x

  • y+2x+1=0
  • y= -2x-1

Replace x in the second equation with the result

  • 4y-4x²-12x = -7
  • 4(-2x-1)-4x²-12x = -7
  • -8x-4-4x²-12x = -7
  • -8x-4x²-12x = -7+4
  • -4x²-20x = -3
  • -4x²-20x+3 = 0          multiply by -1 to get rid of the - signs with x
  • 4x²+20x-3=0

4x²+20x+3=0 is a quadratic equation

Let Δ be our discriminant

  • a= 4
  • b= 20
  • c= -3

Δ= 20²-4*4*(-3)

Δ=448 > 0 so we have two solutions for x

let x and x' be the solutions

  • x = \frac{-20-\sqrt{448} }{8}= -5.145 ≈ -5.15
  • x'= \frac{-20+\sqrt{448} }{8}= 0.145≈ 0.15

so the solutions are:

-5.15 and 0.15

You might be interested in
The melting point of substance X is -20 degrees Celsius and the boiling point is 90 degrees Celsius. How many Celsius degrees ar
Kazeer [188]
To find the distance between 2 numbers you must take the absolute value of the difference

|90-(-20)|
|110|
110

110 degrees celsius 
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
The area of this rectangle is 30 m^2 . which is the perimeter of the rectangle ?
irga5000 [103]

Answer:

D. 26 m

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the following data sets contain an outlier?
AURORKA [14]

Answer:

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Harold is baking chocolate cupcakes for the school bake sale. He made 36 cupcakes yesterday, and he wants to bring 96 cupcakes i
kicyunya [14]

Answer:

24 tablespoons I just multiply the equation hopefully this helps you with your questions good luck

3 0
3 years ago
The price of a 5-minute phone call is $1.75. What is the price of a 12-minute phone call?
Ksju [112]

Answer:

$4.20

Step-by-step explanation:

you first do 1.75 divided by 5 which gives you .35

so you do .35 times 12 which gives you 4.2

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Y = x + 5<br> y=- 2x - 4<br> How do you so love this using Equal Values Method
    9·1 answer
  • The graph of function f is shown. Function g is represented by the equation. Look at the graph and picture!
    12·1 answer
  • If point C is inside AvB, then __+m CvB= m AvB
    12·2 answers
  • I need help with my homework
    10·2 answers
  • Henrietta has 5 hours to complete her 4 chores. How many hours does she have to do each chore? Choose the correct answer from th
    13·1 answer
  • What value of x is in the solution set of 4x - 123 16 + 8x?
    10·1 answer
  • Help ASAP please both questions
    12·1 answer
  • Seth bought a 15 ounce jar of peanut butter for $3.15. what is the unit price?​
    12·2 answers
  • Someone explain why the answer is B
    12·2 answers
  • Please help. I will mark BRAINLIEST!
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!