1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Colt1911 [192]
2 years ago
15

Pls help me in these questions

Mathematics
1 answer:
Maru [420]2 years ago
7 0

1.n>7

2. is 55

3. is 6

You might be interested in
Given that f(x) = x2 + 12x + 32 and g(x) = x+ 4, find (f - g)(x) and
frosja888 [35]

Answer:

x²+11x+28

Step-by-step explanation:

(f - g) (x) = f(x) - g(x)

x² + 12x + 32 - (x + 4) = x² + 11x + 28

6 0
2 years ago
What decimal is equal to 3/10
Aleks [24]

Answer:

0.3

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Plz help me well mark brainliest if you are correct!!
LuckyWell [14K]

Answer:

4 units

Step-by-step explanation:

Distance like magnitude is simply a positive value

----------------------------

Since the y coordinate is the same

the distance is just the difference in the x coordinates

from -5 to -1 is a distance of 4

8 0
2 years ago
Pls! just this question! 10 points
hram777 [196]

Answer:

A. 15

Step-by-step explanation:

Width (w): 5

Height (h): 6

Area of Triangle (A) = 1/2wh

A = 1/2(5)(6)

A = 5 x 3

A = 15 units squared

Hope this helped! <3

3 0
3 years ago
Show me how to do 0.2268÷0.84
vazorg [7]

Answer:

0.27

Step-by-step explanation:

1. put it into the division form which is 0.2268/ 0.84.

2. then see if 0.84 can go into 0.22 if not then 0.226

3. if yes see how many times it can go into 0.226 which is 2.

4. continute these steps until there is no remainder

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Henry's wage is £450 per week.
    13·1 answer
  • the ratio of bill's money to henry's money was 5:6. After bill spent $800 on a tv set, the ration became 1:2. How much money did
    13·2 answers
  • How can we add without a caculator
    9·2 answers
  • Leilani bought tomatoes that cost $0.84 per pound. She paid $3.36 for the tomatoes. How many pounds of tomatoes did she buy? Sho
    9·1 answer
  • Given that ABC ~ DEF, solve for x.
    6·1 answer
  • In which years were about 3,000,000 visitor hours spent on winter sports?
    13·2 answers
  • PLS HELP ASAP THANKS ILL GIVE BRAINLKEST PLS THANKS PLS ASAP PLS PLS HELP ASAP THANKS ILL GIVE BRAINLKEST
    14·1 answer
  • Lisa bought a tank for her hermit crab. The tank can hold 1,331 cubic inches of water and includes a top. The base of the aquari
    12·1 answer
  • Find the quotient and simplify
    14·1 answer
  • Hello, I need help with this.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!