1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tcecarenko [31]
2 years ago
12

use each of the digits 2,3,5,8 once with any combination of +,-,., or () to write an expression with a value of 104

Mathematics
1 answer:
densk [106]2 years ago
4 0
8 times 13 = 104

8 * ( 5*3 - 2) = 104
You might be interested in
Identify the graph described by the function P(x)=x/10<br> for x =1.2,3, and 4
laila [671]
It’s the first graph or A
5 0
2 years ago
Use a model to divide 2÷1/3​
frutty [35]

6

.

.....

.

........

....ncncj

8 0
3 years ago
Which statement best describes the function represented by the graph?
forsale [732]

Answer:

Step-by-step explanation:

You read a graph from left to right, just like you would read words on a page in a book.  At the left-most "side" of this graph, we are way up at positive infinity.  As we move from left to right, the graph begins to drop in y values.  A drop in y values indicates a decreasing graph.  So it's decreasing, we have that part.  As the graph grows up into y values that increase forever, it will also grow in the x direction to negative infinity.  As the graph decreases in y values from left to right, the x values increase into positive infinity.  So your choice is the second one: The function is decreasing on the interval (-∞, ∞).

8 0
3 years ago
At the fabric store, Marisela spends $9.00 on 1 1/8 yards of fabric. How much does one yard of fabric cost?
Margaret [11]

Answer:

8 dollars

Step-by-step explanation:

First, convert the yards to decimals, 1/8 is equivalent to .125, therefore 1 1/8 yards is 1.125

Next, since we know that 1 1/8 yards of fabric is $9, we can divide 9 by 1.125 in order to find the cost of one yard of fabric

9/1.125=8, therefore your final answer is $8

Don't forget to put units if this is a test question (or practically in any case), the unit in this case is $(dollars)

8 0
3 years ago
Mrs. jack bought 150 T-shirt for $1920 from a factory calculate the cost of one T-shirt
o-na [289]

Answer: $12.80

Step-by-step explanation:

$1980/ 150 t shirts =$12.80 per shirt

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is 81.139 rounded to the nearest tenth
    10·1 answer
  • What are the coordinates of the vertex of the parabola described by the equation below? y=7(x+5)^2-4
    9·1 answer
  • : David measured the floor of his storage unit, which is rectangular. ​It is 12 meters wide and 15 meters from one corner to opp
    5·1 answer
  • the width of a rectangle is 2 more than 4 times its length. The perimeter of the rectangle is 24 centimeters. Find the width of
    13·1 answer
  • State if the triangles in each pair are similar. If so, state how you know they are similar
    5·1 answer
  • Sarah and $600 per week and spends 15% of earnings on transportation how much does Sarah Spain and transportation every week pl
    15·2 answers
  • HURRY , Write the coordinates of the vertices after a reflection across the line x = 5. (will give brainiest)
    12·1 answer
  • What is the volume of a cube with a side length of 2/3 cm? *
    15·1 answer
  • can you find the lengths and area and type the correct code? Please remember to type in all caps with no space​
    5·2 answers
  • 10. At a sale on candles, Lexi bought two large candles and five small candles and paid $30. Carl bought one large candle and th
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!