1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
borishaifa [10]
3 years ago
13

Eighty students are going on a field trip.the total cost includes 2 bus rentals that cost 960 and 10$ per student for lunch. Wha

t is the total cost per student?
Mathematics
1 answer:
Westkost [7]3 years ago
6 0
80 students. 
2 bus rentals - $960.
$10 per student for lunch.

so we do $960 / 80 = which is $12.

so each student pays $12 for a bus rental + $10 for lunch so all together for the whole field trip it's $22.
You might be interested in
I’ll give brainlist and all 5 stars!
blsea [12.9K]

Answer:

Step-by-step explanation:

6) Slope = 5

(5 , 40) ; m =5

y - y1 = m(x -x1)

y - 40 = 5 (x - 5)

y -40 = 5x - 25

     y = 5x - 25 + 40

y = 5x + 15

7)  slope = 2

m =2 ;  (-2 , 0)

y - y1 = m(x -x1)

y - 0 = 2(x -[-2])

      y = 2(x +2)

y = 2x +4

8) D) It takes 6 miles to travel a mile

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
north high school has 5,000 students. south high school has 1/10 as many students as North high school. how many students are th
olga2289 [7]
5000(1/10)=500 students
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
My mother pays my brother twice as much allowance as she pays me because he cleans the bathrooms. Together we get $24 each week.
Harman [31]

Answer:

Your brother gets $16 and you get $8.

Step-by-step explanation:

first of all what is 16+8=24

first step..i started from 2 and did twice of that wich is 4 but that only got $6

second step.... just keep doing your multiples....

third step....as soon as i got to the number 8 i did twice of that and i got 16 then i added those and i got $24

and that is your answer.

4 0
3 years ago
Solve x^2 +3x=0 by factoring
ivolga24 [154]

Answer:

x=0,-3 hope this helps  

https://www.symbolab.com/solver/step-by-step/x%5E%7B2%7D%20%2B3x%3D0%20 here this website to show your work hope this helps

3 0
3 years ago
Jesse has a storage container in the shape of a right rectangular prism. The volume of the container is 43.875 m³, the length is
Margaret [11]
The height of Jesse's storage container is 2.25 m. Thanks for your question! Don't forget to rate and give me the brainliest answer! Then, I can help you with all your problems! ^-^ ~

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How to solve an absolute value equation ?
    8·1 answer
  • What is the slope of the line whose equation is 8x-4y=8?
    11·1 answer
  • A=1/2h(B+b); A=70, B-6, b=1 solve for h
    13·1 answer
  • Need help,will mark brainliest
    5·1 answer
  • Can anyone help me solve this problem im not good at facorting
    7·1 answer
  • Y=-3x + 6<br> What is the slope? <br> And what would the points be on a graph
    12·2 answers
  • Which real numbers are zeros of the function? f(x)=2x4−9x3+7x2+6x
    15·2 answers
  • A dozen (12) donuts cost $8.40. What is the cost per donut?
    14·2 answers
  • Stella buys a one-pint bottle of juice for $2.72. What is the unit rate of the cost of the juice per fluid ounce? \text{1 gallon
    13·1 answer
  • Plz I need help! On these 3 questions!
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!