1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rina8888 [55]
3 years ago
10

Contracts are really only used for business; most people do not have contracts for their personal finances. true or false

Business
2 answers:
guapka [62]3 years ago
7 0

WRONG. the answer is FALSE! I just took the quiz.

mariarad [96]3 years ago
5 0

The answer is false.

You might be interested in
What is the economic term for the practice of assigning small parts of a complicated job to individual workers who specialize in
ZanzabumX [31]
The economic term for the practice of assigning small parts of a complicated job to individual workers who specialize in doing there just smart part is called spe<span>cialization</span><span>. Specialization is achieved when the assigned personnel is master of his art and the resources are focused on the particular field. This leads to an efficiency called allocative efficiency.</span>
8 0
3 years ago
Crystal Lodging recorded $330,000 in revenues, $247,500 in expenses, and $45,000 of dividends for the year. The company began th
Luda [366]

Answer:

Change in Assets is $127,500

Explanation:

The accounting equation for a corporation is:

Assets = Liabilities + Stockholders' Equity

⇒ Liabilities = Assets - Stockholders' Equity

= $285,000 - $130,500

= $154,500

At the end of years,

  • Liabilities amount = Liabilities in the beginning + Change in liabilities = $154,500+ $90,000 = $244,500
  • Stockholder's equity amount = Stockholder's equity + Change in stockholder's equity = $130,500 + $37,500 = $168,000

The assets at the end of year = $168,000 + $244,500 = $412,500

Change in Assets = $412,500 - $285,000 = $127,500

Shorter answer:

Change in Assets = Change in Liabilities + Change in Stockholders' Equity

= $90,000 + $37,500 = $127,500

8 0
3 years ago
Jenny, owner of an ice cream parlor, has been experimenting with different flavors to create a new exotic ice cream for her cust
Alecsey [184]

Answer:

Lol this is easy

Explanation:

B C Or D

its C

4 0
3 years ago
Describe the benefits of branding? ​
Kobotan [32]

Answer:

u get free stuff out of it

3 0
3 years ago
EB8.
Stolb23 [73]

Answer:

The fixed costs per unit when 20,000 units are produced are $6.05 per unit.

Explanation:

Fixed costs per unit can be determined by using the following formula:

Fixed costs per unit = Total fixed costs/ number of units are produced

In a company, Total fixed costs do not depend on the level of activity (Fixed costs do not change).

In the company, Total fixed cost = $11 x 11,000 = $121,000

When 20,000 units are produced, Fixed costs per unit = $121,000/20,000 = $6.05 per unit.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • FoodieZ, a fast food manufacturer, changed the packaging of its sandwiches to minimize waste. Additionally, it uses recycled pap
    10·2 answers
  • Time is an important factor when evaluating a managed mutual fund for which of the following?
    15·1 answer
  • A fire has destroyed a large percentage of the financial records of the Inferno Company. You have the task of piecing together i
    12·1 answer
  • Cost of goods sold
    13·2 answers
  • Industrial ecology (select THREE): Group of answer choices
    14·1 answer
  • Using the midpoint method, calculate the price elasticity of demand for Gondwanaland gosum berries. Explain what this price elas
    8·1 answer
  • If MM's proposition II without taxes is true, what is the return to investors who invest $20 in a stock, borrow another $20 to b
    11·1 answer
  • What is penetration pricing?
    9·1 answer
  • (1) State which marketing environment affected Xerox's operation. (1mks)
    13·1 answer
  • Easy points
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!