Use area formula (length x width)
42 x 25.5 = 1,071
Divide by total cost of wall paper
1,071/771.25 = $1.38 per square foot
Step-by-step explanation:
d=
d= 
d=
d= 
Answer:
28.56/linear yard
32.2256/linear meter
121.77984k
Step-by-step explanation:
a) Scale = k9.52*3 = 28.56/linear yard
b) Scale = k9.52*3.28 = 32.2256/linear meter
c) Cost = 3.9 * 32.2256 = 121.77984k
91 IS THE AREAS OF THE SIX RECTANGLES
d) neither parallel or perpendicular