Answer:
I. $291.67 per passenger
II. $583.33 per passenger
Step-by-step explanation:
The cost of flying the passenger plane from A to B is $70,000.
If the Capacity of the plane is 240 people.
(I)At 7A.M and 4P.M., the average cost per passenger is given as:
Average Cost=Total Cost/Number of Passengers
=70000/240=$291.67 per passenger
(II)At 10AM and 1PM, the flight is only half full, it has 120 passengers.
Average Cost = 70000/120=$583.33 per passenger
Answer:
A. (9 - 2.25)s ≥ 5,400
B. They will have to sell more than 800 sandwiches per month. I first started by solving the parentheses which is 6.75. Then I divided 5,400 by 6.75 to get 800.
C. It will now end up looking like this: (8 - 2.25)s ≥ 5,400. Then it will be 5.75. Then divide 5,400 by 5.75. Then you end up with 939.13. You have to round up when you are talking about inequalities with money so it will be 940. So they will have to sell 140 more sandwiches during that month.
Step-by-step explanation:
Answer:
GH¢ 5.80 per box (average)
Step-by-step explanation:
In order to find the average selling price per box we first need to sum up all of the boxes to get the total number of boxes. Then we need to sum up the amount of money that he made by multiplying the cost per box by the amount sold at each price and adding those values together. Finally, we need to divide the total money made by the total number of boxes sold to get the average selling price per box.
100 boxes + 800 boxes + 600 boxes = 1,500 total boxes
(100 * 8) + (800 * 6) + (600 * 4) = total money made
800 + 4800 + 2400 = GH¢ 8,700 total money made
GH¢ 8,700 / 1,500 = GH¢ 5.80 per box (average)
Can't give you an answer without a picture of the figure.