1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aev [14]
3 years ago
9

Drew's father bought 40 liters of gasoline at $.68 per liter. How much did he pay?​

Mathematics
2 answers:
Ilya [14]3 years ago
6 0

Multiply amount bought by price:

Total = 40 x 0.68 = $ 27.20

insens350 [35]3 years ago
5 0

Answer:

27.2

.Step-by-step explanation:

You might be interested in
Multiple choice ! pls help
ZanzabumX [31]
The right answer is c
7 0
2 years ago
It takes 12 apples to make 2 cups of apple sauce. If 72 apples are used, what is the greatest number of cups of apple sauce that
Klio2033 [76]

Answer:

12

Step-by-step explanation:

If 12 apples makes 2 cups, we can assume that 6 apples make 1 cup.

Take the number of apples and divide it by 6 in order to find out the number of cups that can be made.

3 0
3 years ago
All rhombuses are parallelograms, but not all parallelograms are rhombuses. What attribute does a rhombus have that a parallelog
spin [16.1K]
C. 2 sets of opposite congruent angles
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
If 3x - y = 3 and -x + y = 3 then xy=___?
mamaluj [8]

First find x and y.

Solve system of equations by elimination.

  3x-y=3

+(-x+y=3)

---------------

2x=6

x=3

Now plug in x into one of the equations to find y.

-3+y=3

y=6

xy=3x6=18

5 0
3 years ago
Pythagorean therom HELPPPO
Eva8 [605]

Answer:

6

Step-by-step explanation:

change up the formula so:

sqrt (10^2-8^2)= 6

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Differentiating a Logarithmic Function in Exercise, find the derivative of the function. See Examples 1, 2, 3, and 4.
    11·1 answer
  • If you earn $48 in 4 hours. What is the unit rate per hour?​
    11·2 answers
  • How do u find the equation for a table
    12·1 answer
  • Can someone help me out pls
    13·1 answer
  • What is the slope of the line through
    15·1 answer
  • Help...... ._. ........ Me
    7·1 answer
  • ? Enter the power as an expression
    13·1 answer
  • PLEASE HELP! What is the value of a?<br><br> A 12<br> B. 15<br> C. 17:25<br> D. 21.25
    15·1 answer
  • 8.A great white shark swims 22 feet below sea level. If the angle of
    7·1 answer
  • How much is 11 cents + 6 dimes+ 3 quaters + two 5 cents equals?
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!