1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Leviafan [203]
3 years ago
5

Create an equation with at least two grouping symbols for which there is no solution

Mathematics
1 answer:
Zolol [24]3 years ago
4 0

Hzbdkzvd hope this helps you out with your problem hope this helps you out with the girls at work said I had a good day today or not fair that you out with the girls at work said he would e you can get it from the girls are going the way I just wanted you out of my way for you to play with you guys for you and plz leave the house by you and your problem you can get it from the girls are you coming eeee and plz leave the girls at work said I had a really nice time at the end of my rope for you and plz leave a message for the girls at work said that you were not in the girls are you coming and going back home ui you coming home soon or should it take your car for now I'm cleaning and plz follow me back home ui on a cookout the oooooooo the house is in mihanys ate a little more than you can imagine u you coming home for dinner or something for the kids but you can find the girls I

You might be interested in
Un cliente de un supermercado ha pagado un total de 240 por 16 litros de leche,4kg de hamon serrano y 8 litros de aceite de oliv
Vaselesa [24]

Answer:

1 litro de leche cuesta 2.5

1 kg de jamón serrano cuesta 35

1 litro de aceite de oliva cuesta 7,5

Step-by-step explanation:

Pregunta correcta completa

Un cliente de un supermercado ha pagado un total de 240 por 16 litros de leche,4kg de hamon serrano y 8 litros de aceite de oliva. Sabiendo que 1 litro de aceite cuesta el tripe de 1 litro de leche; que 1kg de jamon cuesta igual que el cliente tendria que pagar si hubiera comprado 5 litros de leche y 3 litros de aceite de oliva. Calcule el precio de cada artículo.

Solución

Deje que el precio de un litro de leche, un kilogramo de jamón serrano y un litro de aceite de oliva sea x, y y z respectivamente.

16 litros de leche, 4 kg de hamon serrano y 8 litros de aceite de oliva cuestan 240

16x + 4y + 8z = 240 (ecuación 1)

1 litro de aceite cuesta el triple de 1 litro de leche

z = 3x (ecuación 2)

Y ese 1 kg de jamón cuesta lo mismo que el cliente tendría que pagar si hubiera comprado 5 litros de leche y 3 litros de aceite de oliva.

y = 5x + 3z (ecuación 3)

Sustituyendo las ecuaciones 2 y 3 en la ecuación 1

16x + 4(5x + 3z) + 8(3x) = 240

16x + 20x + 12z + 24x = 240

Recordemos que z = 3x

36x + 12(3x) + 24x = 240

36x + 36x + 24x = 240

96x = 240

x = (240/96) = 2.5

z = 3x = 3 × 2.5 = 7.5

y = 5x + 3z = (5×2.5) + (3×7.5) = 35

English Translation

A supermarket customer has paid a total of 240 for 16 liters of milk, 4kg of hamon serrano and 8 liters of olive oil. Knowing that 1 liter of oil costs the tripe of 1 liter of milk; t that 1kg of ham costs the same as the customer would have to pay if he had bought 5 liters of milk and 3 liters of olive oil. Calculate the price of each item.

Solution

Let the price of a liter of milk, a kilogram of Serrano ham and a liter of olive oil be x, y and z respectively.

16 liters of milk, 4kg of hamon serrano and 8 liters of olive oil cost 240

16x + 4y + 8z = 240 (eqn 1)

1 liter of oil costs the triple of 1 liter of milk

z = 3x (eqn 2)

And that 1kg of ham costs the same as the customer would have to pay if he had bought 5 liters of milk and 3 liters of olive oil

y = 5x + 3z (eqn 3)

Substituting eqn 2 and 3 into eqn 1

16x + 4(5x + 3z) + 8(3x) = 240

16x + 20x + 12z + 24x = 240

Recall that z = 3x

36x + 12(3x) + 24x = 240

36x + 36x + 24x = 240

96x = 240

x = (240/96) = 2.5

z = 3x = 3 × 2.5 = 7.5

y = 5x + 3z = (5×2.5) + (3×7.5) = 35

1 liter of milk costs 2.5

1 kg of Serrano ham costs 35

1 liter of olive oil costs 7.5

Hope this Helps!!!

4 0
3 years ago
A photographer charges $12 for a set of 20 pictures. Each picture cost the same amount. At this rate, how many pictures cost $30
never [62]

Answer:

Step-by-step explanation:

20/12 = 1 2/3

30 ÷ 1 2/3

= $18

3 0
2 years ago
CORRECT ANSWER=BRAINLIEST POINTS
viktelen [127]
X=10 Y=1.25; X=8 Y=1; X=6 Y=0.75; X=4 Y=0.5
4 0
2 years ago
Show how you can use repeated subtraction to find 84÷6
Ganezh [65]
84-14-14-14-14-14-14
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Ignore that bottom but help pleaseee
NNADVOKAT [17]
The answer is 49 because it is
7 0
2 years ago
Other questions:
  • Length of 20 meters and width 10 meters
    11·1 answer
  • Geometry...please help
    7·1 answer
  • What is the value of the missing number in the sequence<br><br> 4,12,36,__,324,972,2916
    15·1 answer
  • Solve the following word problem. A man travels from Town X to Town Y at an average rate of 50 mph and returns at an average rat
    12·2 answers
  • How to spell 26 in word form
    12·1 answer
  • Which ordered pair is a solution to the system?
    10·1 answer
  • Which expressions are equivalent to x+2y+x+2?
    11·1 answer
  • What is the average rate of change for this function for the interval x=2 to x=4?
    6·1 answer
  • Polly made a pinata for her sister's birthday party and wants to fill it with candy. If
    15·1 answer
  • Please help asap for brainlist
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!