1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Wittaler [7]
3 years ago
6

Yolanda bought some books. She spent a total of $45 after a discount of $6 off of her total purchase. Each book cost $3. How man

y books did she buy?
Mathematics
2 answers:
PolarNik [594]3 years ago
5 0

Answer:

ignore sorry need brainly answers

Step-by-step explanation:

Natasha_Volkova [10]3 years ago
5 0

Answer:

Yolanda bought 17 books.

Step-by-step explanation:

$45 + $6 = $51

$51 ÷ $3 = 17 books

You're welcome!

You might be interested in
An animal gained 5 kilograms steadily over 20 years. What is the unit rate of kilograms per​ year?
balandron [24]

The unit rate is 0.25 kilograms per year.

Step-by-step explanation:

Lets define unit rate first

Unit rate is the change in quantity per unit time.

Given

Weight = w = 5 kg

Time = t  = 20 years

So,

Unit\ rate = \frac{weight}{time}\\=\frac{w}{t}\\= \frac{5}{20}\\= 0.25

Hence,

The unit rate is 0.25 kilograms per year.

Keywords: Unit rate, rate of change

Learn more about unit rate at:

  • brainly.com/question/689294
  • brainly.com/question/6788996

#LearnwithBrainly

5 0
3 years ago
an amusement park sold 46 child tickets. The other 4 tickets it sold were adult tickets. What is the ratio of the number of adul
Alja [10]

Answer:

2:46

1:23

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Cathy borrows $3280 at 0.3% simple interest per month. When Cathy pays the loan back 9 years later what is the total amount that
Afina-wow [57]

Answer: Simple interest= Principal× rate× time/ 100

                                  Amount= Simple interest + Principal

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Help me and ill give you 2$ in cashapp and brainliest and 5 stars (congraz to the winner of the other thing)
Svetradugi [14.3K]

Answer:

50.020 and 50.02

Step-by-step explanation:

Hope this helps please consider making me brainliest

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Whats 4(d+2)-2d=3(2+d)
Dmitry [639]

Simplify:

4(d + 2) - 2d = 3(2 + d)\\4d + 8 - 2d = 6 + 3d\\d + 8 - 2d = 6\\-d + 8 = 6\\-d = -2\\d = 2

d is equal to 2.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Last week’s and this week’s daily high temperatures are shown in the table below. High Temperatures for This Week and Last Week
    13·2 answers
  • 15 as a product of its prime factors
    5·1 answer
  • In the 2017 fiscal year, the state of Alaska received $8.2 billion In revenues and had $7.2 billion in expenditures. What percen
    10·1 answer
  • Which sale gives the greatest percent discount? CLEAR CHECK Take 20% off the original price. On sale at 75% of the original pric
    8·2 answers
  • Which is the equation of a line that has a slope of Negative two-thirds and passes through point
    15·2 answers
  • Choose the correct product of (8x − 4)(8x + 4).
    10·2 answers
  • What is the area of a square with side lengths of 7x?
    8·2 answers
  • Which number line represents the solution set for the inequality 3(8 – 4x) < 6(x – 5)?
    10·2 answers
  • PLLsS HElP!!!!!! Im failing math and i need to turn in work
    15·1 answer
  • Write a rule for each graph below.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!