1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dangina [55]
2 years ago
13

In the alphabet, x comes before y. Use this fact to describe a method for remembering how to write ordered pairs.

Mathematics
1 answer:
Fofino [41]2 years ago
3 0

Answer:

Step-by-step explanation:

so when remembering how to write ordered pairs, think of the monkey bars. you have to get there before you can climb up, x being walking to the monkey bars and y being climbing up them. Think of the steps to get to the monkey bars compared to the fact that x is before y. getting to the monkey bars comes before climbing them, is x (run) and climbing them would be y (rise), and not the other way around because like the question said; x comes before y.

I really hope this wasn't too confusing. I'm really sorry if it was!

Hope this helps! :)

You might be interested in
What is the solution to 2x^2+8=x^2-16?
KIM [24]
X= 2i(square root of 6), -2i(square root of 6)
7 0
3 years ago
Sam raked 3 bags of leaves in 16 minutes. If he continues at the same rate, how many minutes will it take him to rake 9 bags?
zmey [24]

Answer:

48 minutes.

Step-by-step explanation:

9 divided by 3 equals 3, 16 multiplied by 3 equals 48.

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Question 5 of 24
Masja [62]
I think that the answer is c
7 0
3 years ago
What is the surface area of a rectangle that is 6, 4, 4?
Alex

Answer:

128 squared feet

Step-by-step explanation:

A=2(wl+hl+hw) is the formula if  you multiply the edges the add then twice because of the 3d shape you get 128.

4 0
3 years ago
Urrent
Naily [24]

Answer:

The cost of 1000 bushels is $9790

Step-by-step explanation:

Given

Cost = \$9.79 per bushel

Required

Determine the cost of 1000 bushels

If 1 bushel costs $9.79,

Then 1000 costs:

Total = \$9.79 * 1000

Total = \$9790

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Hello can someone please help with this question.
    10·2 answers
  • I need help Asap!!!!!!!!!
    11·1 answer
  • Lexi jarred 12 liters of jam after 4 days. How many days did Lexi spend making jam if she jarred 15 liters of jam? Assume the re
    15·1 answer
  • Quadrilateral RSTU is a rectangle with diagonal RT. If rtu 8x + 4 and str = 3x – 2, find x
    12·1 answer
  • I need this page finished
    12·1 answer
  • Find two consecutive positive odd integers whose product is 35.
    15·2 answers
  • Find the midpoint of the line segment joining points A and B.
    9·1 answer
  • Obtain the derivative of y=2x^2​
    14·2 answers
  • 6.5/v = 3/11.7 <br> I need help help finding v
    10·2 answers
  • Can anyone answer this with expanation?<br>​
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!