Answer:
D. It cost you $85 to gas up your car this month. But last month it only cost you $50.
Explanation:
Answer:
The fixed costs per unit when 20,000 units are produced are $6.05 per unit.
Explanation:
Fixed costs per unit can be determined by using the following formula:
Fixed costs per unit = Total fixed costs/ number of units are produced
In a company, Total fixed costs do not depend on the level of activity (Fixed costs do not change).
In the company, Total fixed cost = $11 x 11,000 = $121,000
When 20,000 units are produced, Fixed costs per unit = $121,000/20,000 = $6.05 per unit.
It may seem that franchise has many benefits since it allows for a person to open and operate a business without much knowledge of how to run a business and generally franchises are well advertised so not much marketing costs are needed, however negative impacts are much more, since you need to pay lifetime percentages for sales and operating under franchise as well as there is no room for creativity and too much dependence on a big business. Also the funds needed to open a franchise are much higher than same business but operating independently. So negative side is prevailing.
Answer:
As assets but separately from other receivables.
Explanation:
When a company lends money to its employees, managers or affiliated companies, or sells goods or services to them, it must report those accounts or notes receivables in a separate account than normal transactions carried out with external customers. This happens because the transactions must be verifiable to check if they were legal and followed the proper procedures, and at what price or interest rate were they carried out. E.g. a corporation that lens $10 million to its CEO at 1% interest rate is not doing things properly and that transaction should be reversed and proper interest rates must be charged.
B. Objectives. Grades are a result of the course