1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kupik [55]
3 years ago
11

To finish an order in time the company had to produce 40 items daily, but it produced 20 items more daily and finished the order

3 days ahead of time. In how many days was the company supposed to finish the order?
Mathematics
1 answer:
Nimfa-mama [501]3 years ago
8 0

Answer:

9 days.

Step-by-step explanation:

If the company produced 20 more items than 40 items each day, then it must have produced 60 items each day.

Though you're probably expected to write an equation, it's easiest to solve this through educated guess and check.

If there were 120 items to be produced, the company would be required to do it in 3 days (120 items, 40 items/day) but completed it in 2 days (120 items, 60 items/day). In this case, they finished their order 1 day early. But the problem states that they finished 3 days early. So we guess 3 times 120 items, or 360 items. Checking this, they should have finished their order in 9 days (360 items, 40 items/day) but they finished in 6 days (360 items, 60 items/day). 6 is three less than 9, so our guess of 360 items was correct. We have shown that the company should have finished the order in 9 days.

If you had to use an equation:

Let the desired number of days be x. Then, the company finished its order in x - 3 days. Since number of items produced is the number of days times items per day, and it doesn't change:

number of items = 40 items/day * x days = 60 items/day * (x - 3) days

40x = 60(x - 3) = 60x - 180

180 = 20x

x = 9

9 days is the desired answer.

You might be interested in
4 ALGEBRA 1B QUESTIONS - 70PTS
max2010maxim [7]
They have two solutions
6 0
3 years ago
Take away 8 from 5 times m
ch4aika [34]

Answer:

5m-8

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Renee was able to plant 15 plant in 5min at this rate how many flowers could she paint plant in 45 min
Sedbober [7]

Answer:

Answer is 135 plant

Step-by-step explanation:

We have given that,

In 5 min Renee can plant 15 plant.

That means in one minute Renee can plant \frac{15}{5} plant.

i.e. Rate of planting = 3 plant per minute

So, In 45 minutes , she can plant  45×3 plant

i.e Plant she can plant in 45 minute = 135 plant

6 0
2 years ago
Given right triangle abc and sin A= 1/2, cos A = √3/2
V125BC [204]

Answer:

true

Step-by-step explanation:

sinA² + cosA²=1

⇔(1/2)² + cosA²=1

⇔cosA=±(√3/2)

7 0
2 years ago
Will spent $15 for 12 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
Snowcat [4.5K]

Answer:

1.25

Step-by-step explanation:

to find the unit rate you have to find out how much one pound will be so you divide 15 by 12 and you get 1.25

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Choices are associative property and commutative property opposite of a sum property
    9·1 answer
  • What is the value of x?
    12·2 answers
  • Tapiwa takes 5% more leaves than adam raked. together they raked 697 liters of leaves
    12·1 answer
  • Apples are on sale for $3.12per kilogram. Is the total cost of the apples proportional to the total mass?
    8·1 answer
  • Here's a graph of linear function. Write the equation that describes that function. Express it in slope-intercept form.
    8·1 answer
  • Zach bought a gold necklace originally priced at $50 but on sale for 60% off. After 10% sales tax,
    11·2 answers
  • B) 1325÷13 long division​
    11·1 answer
  • Simplify the expression IabI if a>0 and b>0
    5·1 answer
  • How can I understand derivation better? ​
    14·1 answer
  • Question 1:
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!