1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
irinina [24]
3 years ago
7

.What is the speed of a jet plane that travels 528 meters in 4 seconds?

Mathematics
2 answers:
Shalnov [3]3 years ago
7 0

132 m/s

Explanation:

Average speed is defined as the distance traveled divided by the time of travel, so in your case

v

=

528 m

4 s

=

132 m/s

ki77a [65]3 years ago
7 0
The answer would be 132 m/s
You might be interested in
5. A hockey player whose initial speed is 8.1 m/s increases his speed to 8.6 m/s in order to get to
balu736 [363]

Answer:

0.1m/s²

Step-by-step explanation:

the explanation is in the picture

please rate and mark as brainliest

5 0
3 years ago
What is the unit rate $1.29 for 15oz to nearest tenth
Nina [5.8K]

Answer:

The unit price of an item is the cost for each unit.

The unit price may be calculated for several reasons.

It will allow an easy comparison of the cost of the same quantity of items that come in different sizes.

For example, Company A sells peaches in a can. Their can holds 16 oz of peaches at a price of $1.60. Company B also sells peaches in a can, but their can holds 10 oz of peaches at a price of $1.10. At first glance, Company B looks like they might have cheaper peaches because of the lower overall price, but when you calculate the unit price, you get a more accurate way to compare.

For Company A, $1.60 ÷ 16oz = $0.10 per ounce.

For Company B, $1.10 ÷ 10oz = $0.11 per ounce.

The peaches are measured with ounces as the unit, so now that we have unit prices, we can definitely tell that Company A is the better deal, if you like peaches!

Unit price can also be helpful to find the cost of a single item when many items are purchased together. This may be required if the items are going to be divided up and resold. It could also be useful if several people will pay together with each person paying their fair share of the cost based on how many items they receive.

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
You order a new pair of running shoes from a website that offers free shipping on orders of $75 or more. Your shoes cost $69.95.
gayaneshka [121]

Answer: x > 75-69.95; you need five dollars and five cents more for free shipping ($5.05)

Step-by-step explanation: i believe this is the correct answer because as long as you have 75 dollars or more, then you will be good so that’s how i got the inequality. to find this you just subtract the amount needed (75) by the amount you have and you get your answer. oh and to be clear x represents the amount needed for free shipping. i am not sure if i understood the problem correctly so i apologize if it is incorrect. i hope this helped and good luck!

3 0
3 years ago
Please solve. NO EXPLAINATION NEEDED. I NEED ANSWER FAST
nexus9112 [7]

Answer:

11 and 22

Step-by-step explanation:

We can say that BC=2AC.

Since AB=33, AC=11 and BC=22.

4 0
2 years ago
If line a has a slope of -3 and is perpendicular to line b, what would is the slope of line b?
ArbitrLikvidat [17]

Answer:

Slope of line B: 1/3

Step-by-step explanation:

To find a slope perpendicular to another slope, you take its negative reciprocal.

Therefore, line B will have a slope of 1/3 because -3 -> -1/3 -> 1/3

7 0
3 years ago
Other questions:
  • One member of the debate team is going to be chosen president. each member is equally likely to be chosen. the probability that
    11·1 answer
  • A jar lid has diameter of 42 millimeters.What is the circumference of the lid
    9·1 answer
  • A library charges a late return fee of $3.50 plus $0.15 per day that a book is returned late.
    13·1 answer
  • J has coordinates of (10,-2) and N has coordinates of (-4,6) find the midpoints of JN
    5·2 answers
  • I
    9·1 answer
  • There are 1.6 kilometers in a mile. How many miles are there in 67.2 kilometers
    9·2 answers
  • |-2| + |15| = evaluate
    14·2 answers
  • Find the length of arc AB
    5·1 answer
  • Click an item in the list or group of pictures at the bottom of the problem and, holding the button down, drag it into the corre
    9·1 answer
  • A spinner is divided into four equal sections labeled A, B, C, D. After 50 trials, the spinner landed on A 14 times, on B 13 tim
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!