1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
son4ous [18]
3 years ago
10

A grocery store sells steak for $6.10 per pound. What would be the cost of 2 3/5 lb of steak?

Mathematics
2 answers:
Gnesinka [82]3 years ago
8 0

Answer: The answer is $15.86

Step-by-step explanation: You would change 6.10 into a fraction, which is 61/10. Then you would mulitply that and that number as a decimal would be 15.86.

trasher [3.6K]3 years ago
8 0

Answer:

$15.86

Step-by-step explanation:

You divide 6.10 by 5 and you get 1.22 then u multiply 1.22 by 3 and you get 3.66 and add 6.10 and 6.10 and 3.66 to get your answer.

You might be interested in
Drag steps of the solution into order to solve for x in the equation 7(x – 4) = 84.
Olin [163]
1. 7x - 28 = 84 
2. 7x = 112
3. x = 16
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Use substitution to solve the following system of equations. What is the value of y? {3x+2y=12{5x−y=7 A) y = -3B) y = 3C) y = -2
Vlad [161]

<em>Answer</em>

B) y = 3

<em>Step-by-step explanation</em>

Given the system of equations:

\begin{gathered} 3x+2y=12\text{ \lparen eq. 1\rparen} \\ 5x-y=7\text{ \lparen eq. 2\rparen} \end{gathered}

Isolating x from equation 1:

\begin{gathered} 3x+2y-2y=12-2y \\ 3x=12-2y \\ \frac{3x}{3}=\frac{12-2y}{3} \\ x=\frac{12}{3}-\frac{2}{3}y \\ x=4-\frac{2}{3}y\text{ \lparen eq. 3\rparen} \end{gathered}

Substituting equation 3 into equation 2 and solving for y:

\begin{gathered} 5(4-\frac{2}{3}y)-y=7 \\ 5\cdot4-5\cdot\frac{2}{3}y-y=7 \\ 20-\frac{10}{3}y-y=7 \\ 20-\frac{13}{3}y=7 \\ 20-\frac{13}{3}y-20=7-20 \\ -\frac{13}{3}y=-13 \\ (-\frac{3}{13})\cdot-\frac{13}{3}y=(-\frac{3}{13})\cdot-13 \\ y=3 \end{gathered}

6 0
1 year ago
Find the product of <br><br><br><br> <img src="https://tex.z-dn.net/?f=8%284%5Csqrt%207-%5Csqrt18%29" id="TexFormula1" title="8(
Eduardwww [97]

Answer:

Distribute

Step-by-step explanation:

8*4sq7 and 8*sq of 18

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
How would the mean and the mad of dot plots of hours per week spent on homework for two classes be reflected?
zmey [24]
It would show the average time spent on the homework.
And the average distance between the mean and the lowest and highest numbers in the data.
8 0
3 years ago
( ONLY ANSWER THIS IF YOU KNOW WHAT THE ANSWER IS) I will give Brainliest!
vodka [1.7K]

Answer:

?

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The value of the 7 in 34.72 is how many times the value of the 7 in 28.097
    7·1 answer
  • Sandy's mom is buying fabric for a prom dress. She already has 4 1/4 yards of fabric at home, and she needs a total of 17 3/6 ya
    13·1 answer
  • A packet of 8 pens costs £1.84 how much does each pen cost
    12·1 answer
  • For a sample of 48 finance majors, the average time spent reading each issue of the campus newspaper is 19.7 minutes, with a sta
    14·1 answer
  • Dominik uses 20 grams of filling for each dumpling he makes. He has 1500 grams of dumpling filling. The grams F of filling remai
    11·1 answer
  • . Which category(s) does 75% belong? I. Real II. Whole III.Rational IV. Integer V. Irrational VI. Natural * A. III and IV only B
    14·1 answer
  • What is the equation of a line with a slope of 1/2 and a point (3, 1) on the line?
    9·1 answer
  • Plsssssssssss Help!!!!!
    10·1 answer
  • Consider the equation -12x+4y=48=0 <br> find the y value and the y intercept of the line.
    7·1 answer
  • A. Two orders for birthday parties come in and you are responsible for getting the order ready. Both orders ask for 192 ounces o
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!