1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ioda
3 years ago
5

Which is the volume formula for a rectangular prism with a base of 26 square feet and a height of 10 feet

Mathematics
2 answers:
AleksAgata [21]3 years ago
4 0

Answer:

Step-by-step explanation:

Given the length, width and height find the volume, surface area and diagonal of a rectangular prism

h, l and w are known; find V, S and d

V = lwh

S = 2(lw + lh + wh)

d = √(l2 + w2 + h2)

2. Given the surface area, length and width find the height, volume and diagonal of a rectangular prism

S, l and w are known; find h, V and d

h = (S - 2lw) / (2l + 2w)

V = lwh

d = √(l2 + w2 + h2)

3. Given the volume, length and width find the height, surface area, and diagonal of a rectangular prism

V, l and w are known; find h, S and d

h = V / lw

S = 2(lw + lh + wh)

d = √(l2 + w2 + h2)

4. Given the diagonal, length and width find the height, volume and surface area of a rectangular prism

d, l and w are known; find h, V and S

h = √(d2 - l2 - w2)

V = lwh

S = 2(lw + lh + wh)

polet [3.4K]3 years ago
4 0

Answer:

V = Bh

= 260 ft^3

Step-by-step explanation:

The volume of a rectangular prism is given by

V = l*w*h

or in other words, the area of the Base times the height

V = B *h

V = 26 * 10

V = 260 ft^3

You might be interested in
Wyatt owns a new store on the boardwalk by the beach. He plans to sell beach balls in his store. Each one costs him $4.95. He wa
KonstantinChe [14]

Wyatt should charge $9.26 before 8% sales tax  if he does not want customers to pay more than $10.00

They will actually be charged $10 exactly.

9.26*.08= .74

.74+9.26= 10

4 0
2 years ago
Brady studied 1.5 hours on Monday, 0.75 hours on Tuesday, 1.25 hours on Wednesday, and 1 hour on Thursday. How
Advocard [28]

Brady studied for 4.5 hours that week

How we determine the total study hours?

The total study hours for Brady is the sum of the hours used in studying on Monday, Tuesday, Wednesday and Thursday.

He studied for 1.5 hours on Monday

He studied for 0.75 hours on Tuesday

He studied again for 1.25 hours on Wednesday

Lastly, he studied for 1 hour on Thursday, the last day

Total number of study hours=1.5+0.75+1.25+1

Total number of study hours=4.50

Find out more about study hour on: brainly.com/question/876733

#SPJ1

8 0
2 years ago
The distance on the number line from -10 to -2 equals 5x – 12. What is the value of x?
Troyanec [42]

It would be: - 2 - (-10) = 5x - 12

= -2 + 10 = 5x - 12

= 8 + 12 = 5x

= x = 20 / 5

= x = 4

4 0
3 years ago
Solve the proportion
Vanyuwa [196]

W is equal to 19/4 or 4.75

Hope this helps! :)

7 0
2 years ago
Help me with these 3 and explain too thank you :))
xz_007 [3.2K]

Answer:

1) 25

2) 2

3) f(g(1)) = 42

Step-by-step explanation:

1) Given that f(x) = 4x^2  + 9

If x = -2

f(-2) = 4(-2)^2 + 9

f(-2) = 4(4) + 9

f(-2) = 16 + 9

f(-2) = 25

2) Given that f(x) = 4x - 6

y = 4x - 6

Replace y  with x

x = 4y - 6

MAke y the subject of the forfmula

4y = x+ 6

y = (x+6)/4

SInce x = 2

f^(-1)(2) = (2+6)/4

f^(-1)(2) = 8/4 = 2

3) If f(x) = 6x and g(x) = x+6

f(g(x)) = f(x+6)

f(x+6) = 6(x+6)

Since x = 1

f(g(1)) = 6(1+6)

f(g(1)) = 6(7)

f(g(1)) = 42

5 0
3 years ago
Other questions:
  • True or false: It is possible for a system of linear equations to have no solutions
    6·1 answer
  • aliyah had some candy to give her 4 children. she first took 10 pieces for herself and then evenly divided the rest among her ch
    11·2 answers
  • Mel's father asked Mel to mow his lawn while he was on vacation. Mel bought 1.6 gallons of gas for the lawn mower. The gas cost
    7·2 answers
  • Help please...Me and geometry are not compatible in any way
    13·1 answer
  • What quantity of ginger would you need to make 4times as much as the original recipe.
    13·2 answers
  • Classify each number as rational or irrational.
    11·1 answer
  • Y equals 3X subtract two
    12·2 answers
  • Help asap Please show working​
    14·1 answer
  • Desde cierto paradero se transportan 300 pasajeros en
    6·1 answer
  • 4. Jose bought 2 twelve-packs of sodas for $4.00,
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!