1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
svlad2 [7]
2 years ago
14

You by six notebooks and a backpack. The cost of the backpack is $17.90. You pay 6 dollars in sales tax. Your total bill is $30.

74. How much does each notebook cost?
Mathematics
1 answer:
Assoli18 [71]2 years ago
6 0
To find the answer, we first must write an equation.
($17.90+(X Notebooks)) + 6% Sales Tax = $30.74
Now, we solve the equation for X.
First, we have to find the total before the sales tax. To do this, we divide the total by 1.06
$30.74/1.06= $29
Now, we subtract the cost of the backpack and solve for X
$17.90+X=$29
X=11.10
Given that X is the total of 6 Notebooks, we divide $11.10 by 6 to find the price for each Notebook.
$11.10/6=$1.75 per notebook
It costs $1.85 for each notebook before sales tax and $1.96 after sales tax.
You might be interested in
Lydia wants to find the height of a flagpole. She measures the height of a tree and the length of the shadow it casts. The tree
cricket20 [7]
The hight of the flag pole is i would say 44ft but i am not sure
7 0
3 years ago
A grocery store manager notices that this month her store sold a total of 623 gallons of ice cream, which represents a decrease
kotykmax [81]

Answer:

- The store sold 733 gallons of ice cream last month.

- The store sold 748 pounds of broccoli last month.

Step-by-step explanation:

Given

Ice\ Cream = 623

\%\ Ice\ Cream = 15\%

Broccoli = 912

\%\ Broccoli = 22\%

Solving (a): Gallons of Ice Cream

<em>Let Gallons sold last month be G1; Gallons sold this month be G2;</em>

The relationship between both is:

G2 =G1 - 15\% * G1

Substitute 623 for G2

623 =G1 - 15\% * G1

623 =G1 - 0.15 * G1

623 =G1 - 0.15 G1

623 =0.85 G1

Divide through by 0.85

G1 = 623/0.85

G1 = 732.941176471

G1 = 733

Solving (b): Pounds of Broccoli

<em>Let Pounds sold last month be P1; Pounds sold this month be P2;</em>

The relationship between both is:

P2 =P1 + 22\% * P1

Substitute 912 for P2

912 =P1 + 22\% * P1

912 =P1 + 0.22 * P1

912 =P1 + 0.22 P1

912 =1.22 P1

Divide through by 1.22

P1 = 912/1.22

P1 = 747.540983607

P1 = 748

6 0
3 years ago
Filipe is buying materials for making his new comic books. He purchases a notebook for $7
Vikki [24]

Answer:$0.36

Step-by-step explanation:

0.42 devided by 7= 0.06

0.06 times 6= 0.36

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the product?<br><br> Multiple choice options in second screenshot
sleet_krkn [62]

Answer:

the second choice

the first two items are -6a^3b , 5a^2

when multiplied it is -30a^5b

ONLY THE SECOND ONE HAS THAT IN THE ANSWER

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Emmy goes through a 50-ounce jug of laundry detergent in 40 loads. At the store, she
Usimov [2.4K]
Observing 150 is 3 times 50
So to keep it equivalent
40 times 3 is 120
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Simplify 3 square root of 5 end root minus 2 square root of 7 end root plus square root of 45 end root minus square root of 28.
    5·2 answers
  • How many natural numbers lie between 75² and 76²​
    9·1 answer
  • WORTH 25 POINTS PLEASE HELP!!!
    10·2 answers
  • HELP ME FAST WILL GIVE BRAINLY
    8·1 answer
  • What is:<br> (s+12)+(3s-8)<br> simplified?
    11·1 answer
  • What is the equation that represents the line that passes through the points (9, -2) and (12, -5)?
    8·1 answer
  • -18x + 5y= 7<br> -9x – 3y = -24
    8·1 answer
  • 10. Name the one example of Analog computer​
    8·2 answers
  • A) 289.6 divide by 6.4 <br><br> b) 236.592 divide by 0.36
    11·2 answers
  • If you deposit $400 into an account that offers a 5% interest rate. How much interest will you earn after 1 year?​
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!