Answer:
8
Step-by-step explanation:
7x - 5x = 14 + 2
2x = 16
x = 16/2
x = 8
Well just plug those two numbers into the equation: 7(3) - 3(2) Which equals 15 so B) 15
Given:
3-pound tub of butter costs $3.85
3.85/3 = 1.2833 per pound.
3n = 3.85
3(1.2833) = 3.85
3.8499 = 3.85
3.85 = 3.85