1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
____ [38]
3 years ago
11

How to round 4.19 to the nearest whole number

Mathematics
2 answers:
Bogdan [553]3 years ago
8 0

Answer:

4

Step-by-step explanation:

Stels [109]3 years ago
3 0

Answer:

Step-by-step explanation:

Is 4

You might be interested in
I have worked out trapezium's area but didn't work out triangle's. I need it fast, for tomorrow​
Soloha48 [4]

Answer:

<em><u>hope </u></em><em><u>this</u></em><em><u> answer</u></em><em><u> helps</u></em><em><u> you</u></em><em><u> dear</u></em><em><u>.</u></em><em><u>.</u></em><em><u>.</u></em><em><u>.</u></em><em><u>.</u></em><em><u>take </u></em><em><u>care</u></em><em><u> </u></em><em><u>and </u></em><em><u>may</u></em><em><u> u</u></em><em><u> have</u></em><em><u> a</u></em><em><u> great</u></em><em><u> day</u></em><em><u> ahead</u></em><em><u>!</u></em>

3 0
3 years ago
Andrew is paid $4 per hour for the first 30 hours he works each week. He makes $5 per hour for each hour he works over 30 hours
klasskru [66]

Answer:

If Andrew works for 30 for $4 he will have a total wage of 30×4=$120

And gets additional $5for every hr worked beyond 30hrs in that week

So he gets a total of 5(x-30)

So if he works for 40hrs he gets a total wage of

5(40-30)=50

120+50=$170

If he works for 50 hours he gets Total wage of

5(50-30)=100

120+100=$220

4 0
3 years ago
Calculate the unit price of the following item:
Vikki [24]
10 lol that’s the answer.
7 0
3 years ago
WILL GIVE BRAINLIEST
Amanda [17]

════════ ∘◦❁◦∘ ════════

<h3>Answer : y = ⅚x - 3</h3>

════════════════════

<h3>Known</h3>

x1 = 6

y1 = 2

x2 = (-6)

y2 = (-8)

════════════════════

<h3>Question</h3>

Equation of the line (y = mx + c)

════════════════════

<h3>Way to do</h3>

#First, you find the gradient (m)

m =  \frac{y2 - y1}{x2 - x1}  =  \frac{(( - 8) - 2)}{(( - 6) - 6)}  =  \frac{( - 10)}{( - 12)}  =  \frac{5}{6}

#Now use the formula of equation of the line

y - y1 = m(x - x1)

y - 2 = ⅚(x - 6)

y - 2 = ⅚x - 5

y = ⅚x - 5+2

y = ⅚x - 3

════════════════════

3 0
2 years ago
On a coordinate plane, a line has points (negative 2, negative 4) and (4, 2). Point P is at (0, 4). Which points lie on the line
NikAS [45]

Answer:

the correct options are:

(–1, 3),  (–2, 2) and (–5, –1)

Step-by-step explanation:

Given that a line passes through two points

A(-2, -4) and B(4, 2)

Another point P(0, 4)

To find:

Which points lie on the line that passes through P and is parallel to line AB ?

Solution:

First of all, let us the find the equation of the line which is parallel to AB and passes through point P.

Parallel lines have the same slope.

Slope of a line is given as:

m=\dfrac{y_2-y_1}{x_2-x_1}

m=\dfrac{2-(-4)}{4-(-2)} = 1

Now, using slope intercept form (y = mx+c) of a line, we can write the equation of line parallel to AB:

y =(1)x+c \Rightarrow y = x+c

Now, putting the point P(0,4) to find c:

4 = 0 +c \Rightarrow c = 4

So, the equation is \bold{y=x+4}

So, the coordinates given in the options which have value of y coordinate equal to 4 greater than x coordinate will be true.

So, the correct options are:

(–1, 3),  (–2, 2) and (–5, –1)

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How many solutions does this system of equations have
    6·1 answer
  • The difference between a number squared and 10 is 71
    10·1 answer
  • A ferris wheel can accommodate 55 people in Twenty minutes. How many people can ride the ferris wheel in 3 hours? What was the r
    7·1 answer
  • Which expressions is equivalent to j(j)(j)(j)(j)(j)(j)(j)(j)(j)(j)(j)(j)
    5·2 answers
  • True or false if a line and a circle are coplanar i am a line intersects the circle in exactly 1 point the line is called a tang
    14·1 answer
  • Fruit juice 4/5pint cartons is sold by the park in 5/6 pint mugs.how many mugs are in a carton
    15·1 answer
  • Someone help quick!?
    12·1 answer
  • Catherine has a 6-sided number cube that is numbered from 1 through 6. She plans on rolling the number cube 60 times. About how
    11·2 answers
  • A 16-ounce of shampoo cost $4.69. What is the price per ounce, rounded to the nearest cent
    5·1 answer
  • A square garden with sides 8.0 m long is to be enclosed by a fence with two openings that are
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!