1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dmitriy789 [7]
3 years ago
9

Jose buys a wooden board that is 5 3/4 feet long the cost of the board is 0.60 perfect including tax what is the total cost in d

ollars of marks board?
Mathematics
1 answer:
nignag [31]3 years ago
3 0

Answer:

am a bit lost

Step-by-step explanation:

how much is the tax? that my be able for me to help you.

You might be interested in
Simplify the expression.<br> -5+i/2i
Lostsunrise [7]

Answer:

\rm - \dfrac{11}{2}

Step-by-step explanation:

\rm Simplify \:  the  \: following: \\   \rm \longrightarrow - 5 +  \dfrac{i}{2} i \\  \\  \rm Combine \:  powers. \\  \rm  \dfrac{i \times i}{2}  =  \dfrac{i^{1 + 1}}{2}: \\  \rm \longrightarrow  - 5 +  \dfrac{i^{1 + 1}}{2}  \\  \\  \rm 1 + 1 = 2: \\ \rm \longrightarrow  - 5 +  \dfrac{i^2}{2}  \\  \\  \rm i^2 = -1: \\ \rm \longrightarrow  - 5 +   \dfrac{( - 1)}{2}   \\  \\  \rm \longrightarrow  - 5 -  \dfrac{1}{2}   \\  \\  \rm Put   \:   - 5 -  \dfrac{1}{2}   \: over  \: the  \: common \:  denominator  \: 2.  \\  \rm   - 5 -  \dfrac{1}{2}   =  \dfrac{2( -  5)}{2} -  \dfrac{1}{2}  : \\   \rm \longrightarrow  \dfrac{ - 5 \times 2}{2}  -  \dfrac{1}{2}  \\  \\  \rm 2 (-5) = -10: \\    \rm \longrightarrow    \dfrac{ - 10}{2}  -  \dfrac{1}{2}  \\  \\  \rm \dfrac{ - 10}{2}  -  \dfrac{1}{2}  =  \dfrac{ - 10 - 1}{2} : \\   \rm \longrightarrow \dfrac{ - 10 - 1}{2}  \\  \\  \rm -10 - 1 = -11: \\    \rm \longrightarrow  -  \dfrac{11}{2}

7 0
3 years ago
7) Simplify:<br> (3x)2<br> 3x3
Vsevolod [243]

Answer:

3x3

Step-by-step explanation:

3=3

3x3(1)

1x2

2+1

answer 3x3

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
1. Cheryl Douglas works 43 hours in a week for an exempt salary of $1,827 per week. What are Cheryl's gross weekly earnings?​
abruzzese [7]

Answer:

$1827

Step-by-step explanation:

Since Cheryl is said to be paid an exempt salary. Then it can be said that Cheyk does not qualify for minimum wage or overtime pay, Hence, exempt payment is in terms or salary rather than wage. Similarly. Gross earning refers the amount a worker receives as income over a certain period of time. The gross income has not been subjected to tax charges or any form of deduction. Hence, it could be said to be the outright earning paid to an employee before any deduction is made.

Hence, Cheryl's gross weekly earning is $1827 per week.

7 0
3 years ago
How to solve it with walk through steps
mario62 [17]
You can say

x+y=5
x=5-y

You know the value of x, put it into the next equation.

3(5-y)-7y=19
15-3y-7y=19
15-19 = 10y
-4=10y
-4/10=y
-2/5=y

Put y value back into either equation to find value of x.

x+y=5
x-2/5=5
x=5+2/5
x=27/5

Therefore, x,y = (27/5, -2/5)

Hope I helped :)
6 0
3 years ago
Olivia and her children went into a grocery store where they sell peaches for $2 each and mangos for $1 each. Olivia has $15 to
Naddik [55]
Here is an example of how to do it⬇️

Set variables for the quantities we want to find.

Let x = number of apples
Let y = number of oranges


Next, we use these variables to write equations that describes the whole story.

Since the total price is $7.75 and each type of fruit has their own price, we can say

0.40x + 0.35y = 7.55


The other equation will represent the total number of fruits bought all together, as Mark mentioned. Once you have those equations, you solve the system using substitution and elimination methods to solve for the variables x and y.

(If x represents the number of peaches purchased and y represents the number of mangos purchased)

Sorry if this isn’t good explanation but I tried sorry goodluck!
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Mr. peters buys 3 1/4 pound of grapes for $4.55 what is the unit cost of the grapes
    11·1 answer
  • Paul is doing the repair work for the roller coaster shown below. Select the most appropriate unit to measure the horizontal dis
    9·1 answer
  • I will give brainlest answer
    6·1 answer
  • How many equal line segments are needed to make a line of 30 triangles
    7·1 answer
  • Nancy gets a Math assignment every 10 days. She gets a Science assignment every 12 days.
    12·2 answers
  • In a talent show of singing and comedy acts, singing acts are 5 min long and comedy acts are 3 min long. The show has 12 acts an
    15·2 answers
  • On the first play of the game, the Rampagers throw a screen pass. The receiver, Jimmy Surehands, catches the ball 3.8 yards behi
    11·1 answer
  • Select all values equivalent to -10/7
    15·1 answer
  • A cafeteria worker is wondering how student lunch prices at a high school have changed over time. She researches lunch prices fo
    6·2 answers
  • 15.What is the area of the segment?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!