Step-by-step explanation:
WE know
- A=P(1+r/n)^nt, where A is the amount, P is the principle r is the rate , t is the time and n is the number of interest compounded per unit time
so by suing this formula
- A=40000(1+0.1/2)^2*2
- A=40000(1.2155)
- or, A=48620.25
- therefore the amount is Rs.48620.25
The unit price for best cookies is $0.5
The unit price for Okay cookies is $0.4
Step-by-step explanation:
The unit cost is obtained by dividing the total cost by the quantity
Given
<u>Best Cookies:</u>
Cost = $6.00
Quantity = 12
So the unit price will be:

<u>Okay Cookies:</u>
Cost = $8.00
Quantity = 20
The unit price is:

The unit price for best cookies is $0.5
The unit price for Okay cookies is $0.4
Keywords: Unit price, division
Learn more about unit price at:
#LearnwithBrainly
Is there options for this question? I dont understand what your asking.