1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Jobisdone [24]
3 years ago
12

Debra borrowed $8000 at a rate of 18% compounded semiannually. Assuming she makes no payment, how much will she owe after 9 year

s ?
Mathematics
1 answer:
Marina CMI [18]3 years ago
5 0

Answer:

She owe $37736.96 after 9 years .

Step-by-step explanation:

Debra borrowed $8000 at a rate of 18% compounded semiannually

We are supposed to find how much will she owe after 9 years

Principal = 8000

Rate of interest = 18% =0.18

No. of compounds per year = 2

Time = 9 years

Formula : A= P(1+\frac{r}{n})^{nt}

Substitute the values in the formula :

A= 8000(1+\frac{0.18}{2})^{2 \times 9}

A= 37736.96

Hence She owe $37736.96 after 9 years .

You might be interested in
Find the solution of x- 13 =25
melisa1 [442]

x- 13 =25\\x=38

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
a family saved 40000 in Savings Bank that pays compound interest half-yearly at a rate of 10% per annum what is amount in the fa
STALIN [3.7K]

Step-by-step explanation:

WE know

  • A=P(1+r/n)^nt, where A is the amount, P is the principle r is the rate , t is the time and n is the number of interest compounded per unit time

so by suing this formula

  • A=40000(1+0.1/2)^2*2
  • A=40000(1.2155)
  • or, A=48620.25
  • therefore the amount is Rs.48620.25
5 0
3 years ago
Market Basket sells chocolate chip cookies . A-Best cookies are 12 cookies for $6.00. A- Okay cookies sell 20 cookies for $ 8.00
agasfer [191]

The unit price for best cookies is $0.5

The unit price for Okay cookies is $0.4

Step-by-step explanation:

The unit cost is obtained by dividing the total cost by the quantity

Given

<u>Best Cookies:</u>

Cost = $6.00

Quantity = 12

So the unit price will be:

Unit\ price\ for\ best\ cookies = \frac{6}{12}\\=0.5\ dollars\ or\ 50\ cents

<u>Okay Cookies:</u>

Cost = $8.00

Quantity = 20

The unit price is:

Unit\ price\ of\ okay\ cookies = \frac{8}{20}\\= 0.4 \dollars\ or\ 40\ cents

The unit price for best cookies is $0.5

The unit price for Okay cookies is $0.4

Keywords: Unit price, division

Learn more about unit price at:

  • brainly.com/question/1836777
  • brainly.com/question/1859222

#LearnwithBrainly

4 0
3 years ago
A(n) __________ (rational / irrational) number answer is desired.
Vesna [10]
Is there options for this question? I dont understand what your asking. 
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help this is timed
patriot [66]

6=26

10=38

that should be it

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • At a hardware store a bag holds up to 1 pound of nails. Each penny nail (x) weighs 0.05 pounds and each wood nail (y) weighs 0.1
    12·2 answers
  • A plastic box is 15.3 centimeters long 9.0 centimeters wide and 4.5 centimeters high what is its volume. includes units and your
    5·2 answers
  • A restaurant sells about 330 sandwiches each day at a price of $6 each $.25 decrease in price. 15 more sandwiches are sold per d
    5·1 answer
  • The number of basic trigonometric ratios is....<br><br> A.3<br> B.4<br> C.5<br> D.6
    7·2 answers
  • What is the value of x in the equation 8x – 2y = 48, when y = 4?<br><br> 6<br> 7<br> 14<br> 48
    6·1 answer
  • What is this?<br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%5C%5C%20" id="TexFormula1" title=" \\ " alt=" \\ " align="absmiddle" clas
    10·2 answers
  • Help please (MATH)......................
    14·2 answers
  • Can you answer this question, please? It would help me so much
    7·1 answer
  • I know you probably don’t see this but i forgot to do my homework it’s due tomorrow and it’s the called “Volume Unit Study Guide
    15·1 answer
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%5Csqrt%28%7B3%5Csqrt%7B3%7D%20%29%5E%7B2%7D%20%2B5%5E%7B2%7D" id="TexFormula1" title="\sqrt({
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!