1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
maksim [4K]
3 years ago
6

HELP ME ITS TIMED AND I WILL GIVE BRAINLIEST!!!!!

Mathematics
1 answer:
Olegator [25]3 years ago
7 0

To find the gradient of a line we first hv to find the formula

so Gradient=√X1-x2and √y1-y2

((-2,1) and (0,-5)) line 1

line 2(0,-1) and (1,0)

first we will work for line 1

X1 is -2

X2 is -0

Y1 is 1

Y2 is -1

so y=x-1

so we substitute the values

1--1=-2--0

so,

1+1=-2+0

2=-2

-0

So the equation 1 line 1 is not true

we will now go to equation 2 line 2

the equation is 3x+y=-5

we substitute the values

3(-2--0)+1--1=-5

3(-2)+-2=-5

-6+-2=-5

-8= -5

group like terms

Ur answer should look like this -3

So the answer is 3x+y=-5

You might be interested in
Simplify <br> (1/2k) (4k) + 12 <br><br> 2k 2 + 12<br> 14k 2<br> 2k + 12<br> 14k
Lady bird [3.3K]

Answer:

(1/2) (4k) + 12 = 2k + 12

7 0
3 years ago
You have 12 coins, one of which is fake. The fake coin is indistinguishable from the rest except that it is heavier. Can you det
Anton [14]
Yep! 
Weighing #1: Start off by splitting the pile of 12 coins evenly into two piles, 6 in each pile. Put one pile on each side of the balance. The side that is weighed down has the fake coin it in. Ignore the other 6 coins.

Weighing #2: Now you have 6 coins left. Split the pile evenly again, 3 in each pile. Repeat the same process and put each pile on one side of the balance. The side that is weighed down has your fake coin in it. Ignore the other 3 coins.

Weighing #3: You have 3 coins left. Take two coins, whichever two you like, and weigh them. If they weigh the same, then the one you didn't weigh is the fake one. If one is heavier, then that heavier one is your fake coin.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
a truck can be rented from company a for $90 a day plus $0.40 per mile. company b charges $50 a day plus $0.80 per mile to rent
Neporo4naja [7]
101 miles.
truck A $130.4
truck B $130.8
7 0
3 years ago
Describe a real-world situation that can be represented using a table and graph.
OverLord2011 [107]
Besides just using the math in everyday life, it is also used in newspapers.
8 0
2 years ago
7÷9932 i need help with this and i have to show the work
Rashid [163]

Answer:

the answer is 7 over 9932!

Step-by-step explanation:


6 0
2 years ago
Other questions:
  • Help me with math anyone
    12·1 answer
  • If a base is negative, how will you know whether the answer is positive or negative before evaluating it?
    8·2 answers
  • Seth is trying to find the unit price for a package of blank discs on sale at 10 for 5.49, his answer was $1.82 per disc is he c
    8·1 answer
  • The area of a triangle is 15 square inches
    14·1 answer
  • Simplify. 2/ 1/3? i'm not sure what this is that's what the question looks like
    6·2 answers
  • 2. What is 9 squared. <br> a. 3<br> b. 81<br> C. 18<br> O d. 11
    15·2 answers
  • What is 3a + 3/6. if a = 1/4
    8·1 answer
  • The following triangle is and
    9·2 answers
  • Find value of X in the isosceles triangle shown below
    15·1 answer
  • 1 Write down which is the smaller decimal number from each pair
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!