alan bought 3 pencils and a notebook. the notebook cost $6, and he spent a total of $12. how much did each pencil cost?
1 answer:
Answer:
Step-by-step explanation:
3x+6=12
-6. -6
3x=6
Divid three by both sides.
X=2
Each penicillin cost 2 dollars
You might be interested in
Answer: A color of an carrot is orange.
Step-by-step explanation: There are many more colors, look at image.
(could be fake)
3 is my guess, tricky question tough?
Answer:
-2x times x is -2x^2
Step-by-step explanation:
because you have two x's
Hope This Helps! Have A Nice Day!!
Answer:
B) f(x) = 1/x-1
Step-by-step explanation:
You can type it into desmos graphing calculator- hope this helps
The slope is 2 hopefully this helps