1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
shtirl [24]
3 years ago
7

Store A: 12$ for 3 pies or store B: $10 for 2 pies which is a better buy

Mathematics
2 answers:
Ksivusya [100]3 years ago
8 0

Answer:

$12 for 3 pies= $4 per pie.

$10 for 2 pies= $5 per pie.

$12 for 3 pies would be the better buy.

Step-by-step explanation:

astra-53 [7]3 years ago
3 0
It is better to buy from store A because each pie is four dollars at store a and each pie is five dollars a store B
You might be interested in
One meter of electrical cord costs 3 dollars. How much should one pay for...<br><br> 2/3 meters?
aliina [53]
The answer would be $2 as 3 divided by 3 equals up to one and if you do 1+1 that equals 2 and the fraction is 2/3
8 0
2 years ago
Help! Write the equation of the line fully simplified slope-intercept form.
n200080 [17]

Answer:

the equation is y=-x+8

7 0
2 years ago
HELP ASAP INCLUDE WORK I WILL MARK BRAINLIEST
Troyanec [42]
Step 1 is to find how far apart W and Y are:
-7 - (-31) = 24

Now find 1/8 of that distance: 1/8 • 24 = 3

Now move 3 units from -31 towards -7: -31 + 3 = -28
3 0
2 years ago
HELP me please.............​
Ray Of Light [21]

Answer: ill try looking this one up to help u just add me on snap its johni_spurgeon

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
What's the answer to (230-180+10) x 32+3
Volgvan

Answer:

Step-by-step explanation:

1. Solve what is in parenthesis first. (230-180+10) = 60

2. Multiply 60 and 32 = 1920

3. Add 3

Answer: 1923

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • HELP PLEASE!!
    13·2 answers
  • Represent 240.149 two ways
    12·1 answer
  • An accelerated life test on a large number of type-D alkaline batteries revealed that the mean life for a particular use before
    13·1 answer
  • What is the solution of the inequality?
    6·1 answer
  • Cual es el denominador de 10
    11·2 answers
  • Maya has 120 caramel apples to sell. Each caramel apple is covered with one topping. 1/5 of the caramel apples are covered with
    8·2 answers
  • Does anyone know this?
    11·1 answer
  • Order the decimal numbers from the smallest to the largest.
    7·1 answer
  • I need you guy’s help answer thanks so much
    5·1 answer
  • A quadratic trinomial is a trinomial in the form x 2 + b x + c or a x 2 + b x + c with a degree of ___.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!