1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Len [333]
3 years ago
10

What is the dominant emotional element in a cultural practice called?

Mathematics
1 answer:
Ber [7]3 years ago
8 0

Answer:

Ideal Culture

You might be interested in
Which is the better deal? Question 2 options: 1 lb of apples for $2.50 3 lbs of apples for $4.25 5 lbs of apples for $7.20 10 lb
dem82 [27]
3 lbs of apples for 4.25
4 0
3 years ago
Please divide 4⁄6 ÷ 2⁄6
dolphi86 [110]

4/6 divided by 2/6 is 2.

you multiply the 4/6 by 6/2 to get 24/12. You then simplify it and get 2 as your answer.

6 0
3 years ago
A cyclist travels 2/3 of his journey at the average speed of 12 miles per hour. He then travels the remaining 30 miles of his jo
Debora [2.8K]
Would it be <span>SOLVE FOR TIME TRAVELED WITH IN 60 MILES @ 12MILES/HR 
DISTANCE=VELOCITY X TIME 
T=S/V
T=60/12
T=5HRS
TOTAL TIME OF JOURNEY =5+3=8HRS.....ANSWER</span>
7 0
3 years ago
Hello can you help me with this problem ?
Lelechka [254]

Step-by-step explanation:

please mark me as brainlist please

3 0
2 years ago
You and five friends have joined baseball.The team membership fee is $50 plus a $5 fee per game to pay the referee.
PtichkaEL [24]
275 beacues if u and 50 five times it would of been 250 but u an the five two the 50 and u and 55 five times and u get 275
7 0
3 years ago
Other questions:
  • A cylinder has a volume of 604.45 cubic centimeters. The diameter of the cylinder is 10 cm. What is the height of the cylinder?
    10·1 answer
  • Kaia rewrote the sum 96 + 12 as 12(8 +1). She used the same method to
    5·1 answer
  • Find the area of the triangle below. Be sure to include the correct unit in your answer.
    10·1 answer
  • 3/12 divide by 6/12 =
    7·1 answer
  • I really need help!!! It would mean a lot if someone could help me.
    15·2 answers
  • a country club offers membership to it's customers. there is a one-time application fee of $75 and the dues are $25 per month. w
    11·1 answer
  • patty has $20 to spent on gifts for her friends. her mother gives her $5 more. if each gift costs $5, how many gifts can she buy
    14·2 answers
  • Can someone help please?
    9·1 answer
  • Please solve for x will make brianlist
    12·2 answers
  • Evaluate the expression for the given value of x.<br> 4x + 6 for x = 7<br> The solution is
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!