1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mamaluj [8]
3 years ago
6

Paul is going to have the exterior of his home painted. Painting USA charges $75.00 to come out and evaluate the house plus $25.

00 per hour of labor. Upscale Home Painting does not charge to evaluate the house. However, they charge $40.00 per hour. If it takes 25 hours to paint Paul's house, what is the most cost effective company?
Mathematics
2 answers:
VashaNatasha [74]3 years ago
8 0

Answer: The most cost effective company is Painting USA as it is cheaper comparatively.

Step-by-step explanation:

Since we have given that

Number of hours needed to paint Paul's house = 25 hours

Initial charges of Painting USA to evaluate the house = $75.00

Cost per hour of labor = $25.00

Total cost of Painting USA would be given by

75+25\times 25\\\\=75+625\\\\=\$700

And Upscale Home painting does not charge to evaluate the house.

Cost per hour by Upscale Home painting = $40.00

Total cost of Upscale painting would be

25\times 40=\$1000

Hence, the most cost effective company is Painting USA as it is cheaper comparatively.

chubhunter [2.5K]3 years ago
5 0

Answer:

Step-by-step explanation:

Painting USA

25*25=625 + 75= 700

Upscale Home Painting

40 * 25 = 1,000

It would be better to go with Painting USA because it is cheaper, while Upscale Home Painting is more expensive.

You might be interested in
Algebra!!!<br> 3 Questions Only take if you know ALL Answers<br> PLZZZ QUICK
vitfil [10]

Answer:

1. -7.5

2. $1

3. 40

Step-by-step explanation:

For number 1, it can be solved by using the PEMDAS method, or see explanation below:

6x - 4x - 36 = 6 - 2x

2x - 36= -2x + 6

4x + 36 = 6

4x = -30

x = -15/2 or -7.5

For number 2, substitute 3 into both equations:

f(x) =1.50(3) + 2.00

and

f(x) = 2.00(3) + 1.50

This would get $6.50 and $7.50, which, if subtracted, gets $1.

For number 3, do something similar to the previous problem. Substitute 3 for x. It would be 5(2^3), or 40.

Hope this helps!

7 0
3 years ago
3. F (7,-2). If F is rotated 90 degrees about the origin. What are the<br> coordinates of F?
timama [110]

Well you said the Coordinates of F  (7,-2) rotated 90 degrees

7 0
3 years ago
Please answer both with work,please use a paper and picture, thanks ​
Irina-Kira [14]

Answer:

a.  $ \frac{\textbf{17}}{\textbf{4}} $

b.  $ \frac{\textbf{3}}{\textbf{8}} $

Step-by-step explanation:

a. $ \textbf{3} \hspace{1mm} \textbf{+} \hspace{1mm} \textbf{1}\frac{\textbf{1}}{\textbf{4}} $

A mixed fraction of the form $ a\frac{x}{y} = a + \frac{x}{y} $

$ \therefore 3 + 1\frac{1}{4} = 3 + 1 + \frac{1}{4} $

$ = 4 + \frac{1}{4} $

$ = \frac{\textbf{17}}{\textbf{4}} $

b. $ \textbf{2} \hspace{1mm} \textbf{-} \hspace{1mm} \textbf{1}\frac{\textbf{5}}{\textbf{8}} $

A mixed fraction of the form $ -c\frac{a}{b} = - c - \frac{a}{b} $

$ \therefore 2 - 1\frac{5}{8} = 2 - 1 - \frac{5}{8} $

$ = 1 - \frac{5}{8} $

$ = \frac{8 - 5}{8} $

$ = \frac{\textbf{3}}{\textbf{8}} $

Hence, the answer.

8 0
3 years ago
Giving Brainliest!
Korolek [52]

Answer:

the best equation would be A-99=n

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Plz help me with a and b <br>who can answer in a minute
Irina18 [472]
(a) \frac{1}{4}
(b) The Road Tennis Court occupies \frac{1}{3} of the shaded portion.

I hope it helps! ;)
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Jane made 350 masks to donate to the hospital. Jane could make 10 masks out of each yard
    8·2 answers
  • Maya is packing her backpack for hike in one pocket she puts in 1/4 pound bag of trail mix a water bottle weighing 2 1/5 pounds
    10·1 answer
  • Problem 3 in your textbook presents three different sample spaces for a horse race with five horses running. Let the horses be d
    7·1 answer
  • Solve 12^x-2=20 round to the nearest ten-thousandth? help, please!
    6·2 answers
  • Find the y intercept of the line y+3=4(x+3)
    6·1 answer
  • What is the value of the expression shown below?
    7·1 answer
  • Question 2
    14·1 answer
  • Simplify the complex fraction.<br> Simplify.<br> 5<br> 9<br> 4<br> 15
    5·1 answer
  • The cost of a 12 ounce bag of cashews is $5.86. What is the cost per ounce of the cashews?
    14·1 answer
  • How many milligrams are equal to 39 grams?
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!