Answer:
Step-by-step explanation:
I need the answer for same question pleas
The unit rate in the equation is 20.
Option C) is the correct answer.
<u>Step-by-step explanation</u>:
Step 1 :
In the given equation y = 20x
where,
x ⇒ total number of hours for tutoring
20 ⇒ the cost per hour of tutoring
y ⇒ the total cost for total hours of tutoring
Step 2 :
Unit rate refers to the value per hour.
Here, the cost for 1 hour of tutoring is $20.
∴ The unit rate is $20 per hour of tutoring.
Answer:
£10.91
Step-by-step explanation:
72p is 1kg of potatoes
1kg of carrots is 62p
10kg of potatoes is £7.20 add 3 extra kg's
which is £2.16
add £2.16 with £7.20 = £9.36
2kg of carrots is £1.24 add an extra half of kg an you get £1.55
200/35.27=<span>5.6022409 hours total
Hope this helps!
</span>
Answer:
<6
Step-by-step explanation:
Corresponding angles have the same matching corner when a transversal line crosses tow straight lines.
Thus, in the diagram given, the angle that has the same matching corner with <2 is the angle that corresponds to <2.
<6 has the same matching corner with <2.
Therefore, <6 corresponds with <2