1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Grace [21]
2 years ago
13

The point (-6, y) lies on the graph of the equation: 5y=2x−4.

Mathematics
1 answer:
Vilka [71]2 years ago
7 0

Answer:

The answer is -16/5

Step-by-step explanation:


You might be interested in
A 3-yard roll of brown paper costs $1.14.What is the unit price HELP PLEASE
Lapatulllka [165]

Per 1 yard the cost would be $0.38. Not sure what unit you need it in, but thats the answer in yards.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
2. Find the length of segment JK with endpoints J(4,8) and K(-1,-2). Leave answer as a
yuradex [85]

Answer:

Distance of JK = 15 unit

Step-by-step explanation:

Given:

J(4,8)

K(-1,-2)

Find:

Distance of JK

Computation:

Distance = √(x₂-x₁)² + (y₂-y₁)²

Distance of JK = √(-1-4)² + (-2-8)²

Distance of JK = √25 + 100

Distance of JK = √125

Distance of JK = 15 unit

3 0
2 years ago
How is mathematics done?​
Ad libitum [116K]

Answer:

Mathematics can be completed through the use of logical thinking and the use of equations to figure out various problems.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Pls help being timed
IRINA_888 [86]

the answer is C. 1 6/35

8 0
3 years ago
Help me give alot of pointz​
VashaNatasha [74]

Answer:

1. 2560000

2. 256000

3. 256000

4. 2560000

7 0
1 year ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How do you divide fractions?
    13·1 answer
  • How many 2 inch cubes are needed to completely fill a cubic box of edges 4 inches long?
    15·1 answer
  • Brittany walks dogs in her neighbor hood.she gets paid 2.25 for each dog.when she Is sick,she pays her younger brother Ben 75 ce
    10·1 answer
  • Use the distributive property to simplify the algebraic expression. 2(n - 6)
    6·2 answers
  • Can someone please help within 30 minutes :)
    5·2 answers
  • Flying against the wind, an airplane travels 7760 kilometers in 8 hours. Flying with the wind, the same plane travels 3690 kilom
    12·1 answer
  • The graph shows the number of words Denise types in a given number of minutes. If Denise continues to type at the same pace, how
    12·2 answers
  • A scuba diver spots a shipwreck at an angle of depression of 26°. The
    15·1 answer
  • Which part of this statement is the conclusion?<br> If a &gt; b and x &gt; 0, then ax &gt; bx. ​
    14·1 answer
  • At the beginning of the day the stock market goes down 30 3/4 points and stays at this level for most of the day. at the end the
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!