1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
gavmur [86]
3 years ago
15

Pete began practicing his trumpet at fifteen minutes past three write this time using a.M or p.M

Mathematics
1 answer:
densk [106]3 years ago
5 0

Answer:

3:15 PM.

Step-by-step explanation:

If it is already 3:00 and you add 15 to the 2 empty 00's it will add up to 15. Hope this helps!

You might be interested in
Randall makes chilli for a cold winter night. To make 7 servings, he uses 12 1/4 cups of diced tomatoes. How many cups of diced
grigory [225]

Answer:

1.25 cups of diced tomatoes

Step-by-step explanation:

1.  12 1/4 ÷ 7

2. = 49/4 x 1/7

3.  =49/28

4. =7/4

5. =1 1/4 or 1.25

I hope this was helpful

6 0
3 years ago
Solve 8[7-(6x-6)]+6x=0.
zavuch27 [327]
I believe that X would be -2.47619.
 First you distribute the -1 in front of the parenthesis. Then distribute the 8 outside of the bracts. And finally just solve for X by combing like terms.
4 0
3 years ago
Anser true or false:
kakasveta [241]

Answer:

true

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
If m a is 45, then a is ?
dezoksy [38]
Then a is Half of 45 wich is 22.5 I believe. 
5 0
3 years ago
A 4-kilogram bag of birdseed costs $12.69. What is the unit price, rounded to the
igomit [66]

Answer:

$3.17

Step-by-step explanation:

Take the $12.69 and divide it by the 4 kilograms and you get 3.17. (This is rounded)

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Use the distributive property to remove the parentheses -5(-6u-3x+4)
    15·1 answer
  • Each number in a pattern is called a ?
    14·1 answer
  • Which is the better buy, 6 bagels for $3.29 or 8 bagels for $4.15?
    12·2 answers
  • Find the area of the polygon ​
    6·1 answer
  • A bakery sells 10 peanut butter cookies for a total of $7.00. Find the unit rate​
    5·1 answer
  • What is the formula for the circumference of a circle
    13·1 answer
  • What is 1 fifth of a clock
    6·2 answers
  • The cost of 7 scarves is $75.25. What is the unit price?<br> The unit price is $<br> per scarf.
    10·2 answers
  • HELP!!!!! Question in picture!!!!
    8·1 answer
  • What is the constant rate of change in this?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!