1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ruslelena [56]
3 years ago
13

Joe paid $12.53 for a 7.03-kg bag of dog food. A few weeks later, he paid $14.64 for a 7.98-kg at a different store. Find the un

it price for each bag. Then state which bag is the better buy based on the unit price. Round your answers to the nearest cent
Mathematics
1 answer:
lora16 [44]3 years ago
3 0

Answer:

The unit price for the 7.03 kg bag is about $1.78 per kg. The unit price for the 7.98 kg bag is about $1.83 per kg. The 7.03 kg is a better deal because you pay less per kg.

Step-by-step explanation:

1) To find the unit price, you need to find the price per unit. The unit here being kg. So, you need to divide the price by the number of units.

2) Here is this written out...

7.03 kg bag:

$12.53 / 7.03 kg = 1.78236130868 dollars per kg, or about $1.78 per kg

7.98 kg bag:

$14.64 / 7.98 kg = 1.83458646617 dollars per kg, or about $1.83 per kg

3) As you can see, if Joe purchases the 7.98 kg bag of dog food, he is paying more for every kg of dog food than if he were to purchase the 7.03 kg bag of dog food. This makes the 7.03 bag of dog food a better deal.

Hopefully this helps.

You might be interested in
How do you divide a whole number by a fraction​
lord [1]

Answer:Multiply the denominator on the bottom of the fraction by the whole number you are dividing by.

To divide a fraction by a whole number, multiply the bottom of the fraction by this whole number.

The denominator on the bottom of the fraction is 7.

We will multiply 7 by 2.

7 × 2 = 14 and so, 6 / 7 ÷ 2 = 6 / 14 .

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
What Is the area of the trapezoid​
umka2103 [35]

18m

Step-by-step explanation:

5x3=15 +3 =18

5 0
3 years ago
Find the compound interest on 50000 for 9 month at 8 %
Ahat [919]

Answer:The answer is 5, 414.52

Step-by-step explanation:

Since number of years isn't imputed, it will be assumed it's for 1 year

Hence using Compound interest formula

A = P( 1 + r/n)^not

Inputting values

A = 5000( 1 + 0.08/9) ^ 9*1

A = 5, 414.52

Hope this helps

7 0
3 years ago
Alyana needs to buy a piece of glass to cover the top of a circular table. The table has a diameter of 24 inches. How much glass
Firdavs [7]

Answer:

452.16 inches²

Step-by-step explanation:

→ Write circle area formula

π × r²

→ Substitute in the numbers

3.14 × 12²

→ Simplify

452.16 inches²

6 0
3 years ago
What is 2 and 6/7 times 4/5
bulgar [2K]

Answer:

Step-by-step explanation:

2 6/7 * 4/5....turn ur mixed number into an improper fraction and just multiply

20 / 7 * 4 / 5 = 80/35 which reduces to 16/7 or 2 2/7

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Someone please help! Thank you!!! (worth 25 pts)
    15·1 answer
  • Is it linear or not if it's not explain
    8·1 answer
  • Christopher spends a total of $235.94. He
    6·1 answer
  • -3(x+3)^2-3+3x simplify in standard form
    11·1 answer
  • Exponent laws and pythagorean theorem quiz
    5·1 answer
  • What is one factor of 5x^2+13x-6 with work please.
    10·1 answer
  • Tìm ma trận nghịch đảo của ma trận A= <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%5Cleft%5B%5Cbegin%7Barray%7D%7Bccc%7D1%263%266%5C%5C1%2
    7·2 answers
  • F(x) = 6x + 3<br> g(x) = 3x - 2
    13·1 answer
  • If Oliver actually worked a total of fourteen hours doing his 14 shifts at Slow Food to Go, how many hours was he scheduled to w
    12·1 answer
  • What is the domain of the function y=3 In x graphed below?​
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!