Answer:
$807,500
Explanation:
First determine the cost per unit (U) as a function of cost of materials (M):
M = 2 * $2.00 = $4.00
And cost of labor and overhead (L):
L = 2.7*($20.00+$10.00)
L= $81.00
Total cost per unit is:
U = M + L = $4.00+ $81.00
U = $85.00
The estimate cost of goods sold for the month of May (C) is the product of the cost per unit by the number of units sold during the month (9,500):
C= $85.00*9,500
C= $807,500
Therefore, the estimated cost of goods sold for May is closest to $807,500
Answer:
The pencils are 11 dollars.
Explanation:
110/10 is 11
11 times 10 is 110
11 + 11 + 11 + 11 + 11 + 11 + 11 + 11 + 11 + 11 = 110
Answer:
Following are the responses to the given question:
Explanation:
For question 1:
Calculating the cost per unit:

For question 2:
Calculating the ending inventory units:
Calculating the cost for the Ending inventory:

For question 3:
Calculating the absorption costing for the income statement:
Particular Amount
Sales
-COGS
Gross profit
Cost of variable marketing
marketing and administrative costs are fixed
Net income 
Answer:
Hedge funds are: high risk, even though they may be market-neutral.
Answer:
Firstly in a long arm resolution, it requires the damage to be occurred inside the state, in the event of individual damage activities.
In the event that the defendant’s executes any business inside the state or agreements anyplace to supply products and enterprises inside the state than the cases emerging from this are amiable to jurisdiction and test for exchange is subjective. Along these lines an agreement of guaranteeing any individual, property inside the state has the option to present locale.
So here, Florida had individual locale over the defendant where the defendant had marked the long haul contract with the offended party. So the Florida law would apply right now, the court discovered there was sufficient to build up close to home locale in Florida as observed by the defendant’s educated and deliberate contacts with Florida partnership.