1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
baherus [9]
3 years ago
8

Jessie has some nickels, dimes, and quarters in her bank. The number of coins is 30. The expression 0.05n + 0.10d + 0.25q repres

ents the value of the coins, which is $3.45. Jessie has five more nickels than she does quarters. How many of each coin does Jessie have?
Mathematics
1 answer:
goldfiish [28.3K]3 years ago
8 0

Answer:

n = 12 nickels

d = 11 dimes

q = 7 quarters

Step-by-step explanation:

.05n + .1d + .25q = 3.45

n + d + q = 30

n = q + 5

n = 12

d = 11

q = 7

You might be interested in
So is it just me or is my inbox getting notifications and nothing is there????
zubka84 [21]

Answer: Mine is like that a well, It's just notification overall ain't nobody messaging you.

8 0
3 years ago
carol is making baby blankets for her daughters twins. If one blanket needs 43/4 yd of fabric, how much fabric does carol need f
elena-s [515]

Answer:

21 1/2 yd

Step-by-step explanation:

43/4 + 43/4 = 21 1/2 yd

6 0
3 years ago
Solve for b:<br> 6b + 6b + 9 -9 = 4(3b)
Travka [436]
Combine like terms so 12b=12b
Then divide by 12 which then b=1
5 0
3 years ago
Customary capacity lesson 17.2 <br> How many times can 72 pt go into a gal
SashulF [63]
The answer would be about 0.111
7 0
4 years ago
Read 2 more answers
Robin purchased 3 1\2 ounces of whole wheat cereal for $1.40. What is the cost per ounce?
Natalka [10]
The answer is 40 cents
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Mrs. Manning carries a very large purse. The purse and its contents weigh 5.18 pounds. If she takes her makeup out of the purse,
    7·1 answer
  • Tia buys 7 packages of muffins. How many muffins does she buy?
    5·1 answer
  • What is the greatest common monomial factor of this polynomial? 21x4y5z+28x2y4z4 Enter your answer in the box.
    8·1 answer
  • Cara went to the store and bought 4 pounds of lemon sours and 3/10 of a pound of gummy bears. How much did she spend?
    5·1 answer
  • Write the slope of a line parallel to the given line<br> Y=7/4x-2
    10·1 answer
  • 3(x-3)=-3 <br> how many solutions would that be
    9·1 answer
  • 232. Сколько решений имеет уравнение | х + 3 | -один?
    13·1 answer
  • John and Anna both work at the movie theatre. John makes $45 for 3 hours of work and Anna makes $90 for 6 hours of work. Do John
    5·1 answer
  • What is the square Root of 256
    6·2 answers
  • Nicole has a pack of playing cards &amp; she chooses a card at random. what is the probability that she picks an ace?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!