1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
erastovalidia [21]
3 years ago
10

Help me in this question please

Mathematics
1 answer:
Andrews [41]3 years ago
3 0

The least number 4 and 10 go into is 20. (4 goes into 20 five times and 10 goes into 20 two times)

You might be interested in
What is the common difference between consecutive terms in the following
lions [1.4K]
The answer is -4 cuh
4 0
3 years ago
Which tools can be used for inductive reasoning?
frosja888 [35]
Inductive reasoning is a kind of reasoning the involves taking specific information and from these information, will create a broader generalization or conclusion. This includes providing strong evidence for the truth of the conclusion. The tools that can be used for inductive reasoning are observation, experimentation and facts. 
6 0
3 years ago
You are given the system of equations to solve by the elimination method, which is an INCORRECT step that will NOT produce a sys
Karo-lina-s [1.5K]

C would be the correct answer. You caanot multiply just one part of an equation, you must multiply the whole thing. All of the other steps follow this rule, so C is an incorrect step, and is therefore the correct choice.

Hope this helps!

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Pythagorean theorem
svetoff [14.1K]

Answer:

The answer would be 13

Step-by-step explanation:

if you do 5 sq. plus 12 sq. you get 169 and square root of 169 is 13.

5 0
2 years ago
"My new phone cost a fortune,"said Amy. " Mine costs twice as much," said Jill. If together, the two phones cost $575.25, how mu
Naddik [55]

Answer:

Cost of Amy's Phone= $191.75

Cost of Jill's phone = $191.75*2= $383.5

Step-by-step explanation:

let Amy's phone cost be A

Jill's phone cost = 2A

A/Q-

A +2A = $575.25

3A= $575.25

A=$575.25/3

A= $191.75

then,

Cost of Amy's Phone= $191.75

Cost of Jill's phone= $191.75*2= $383.5

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Two and a half pounds of Super Nutty granola cost $12. How much does one pound cost?
    7·1 answer
  • You are making cupcakes and the recipe specifies 6 small eggs for every 27 cupcakes. You need to make 36 cupcakes. How many smal
    12·1 answer
  • What is the volume of a prism that is 11×13×21?
    14·1 answer
  • Someone please help me<br><br> if efgh is a parallelogram what is the value of x
    14·1 answer
  • Share £150 in the ratio 1: 4: 5
    15·1 answer
  • I need help...please and thank you :,)
    7·1 answer
  • The diameter of a circle is 5 ft. Find the circumference TO THE NEAREST TENTH
    7·1 answer
  • What is the quadratic formula?
    12·1 answer
  • a traditional square bale of hay is actually in the shape of a rectangular prism. it's dimensions are 2 feet by 2 feet by 4 feet
    9·1 answer
  • I need help with something??? Why is there screams from the next door neighbor?
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!