1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jok3333 [9.3K]
3 years ago
7

PLEASEEEE I HAVE 15 MINUTES LEFT AND I NEED TO PUT WHY IS IT THAT ANSWER Explain the difference between finding the volume of th

is right rectangular prism with whole unit cubes and with -unit cubes.
Mathematics
1 answer:
avanturin [10]3 years ago
5 0

Answer:

A rectangle is a two dimensional object that has four sides. A rectangular prism is a three dimensional object with six faces.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Benny bought 5 new trading cards to add to his collection. The next day his dog ate half of his collection. There are now only 4
Studentka2010 [4]
81 cards 43x2=86  86-5=81
3 0
3 years ago
If 15 books cost $90, what is the unit price?
Radda [10]

Answer:

b

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
3/4 times 2 1/2 times 4/5
amm1812
The answer to your problem is 6
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Angle 7 and angle 8 are complementary. angle 5 equals angle 8 and angle 6=29. ​
olya-2409 [2.1K]

Answer:

Angle 7 + Angle 8 = 90°

Angle 5 = Angle 8

Angle 6 = 29°

5 0
3 years ago
A triangle with base 6. and height 3 in. Whats the answer and please show work
motikmotik
How you find the area of a triangle is base × height ÷ 2. So the equation would be 6×3=18 18÷2=9, so the answer is 9. Hope this helped!
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A cyclist travels3 km in 10 minutes.find his speed in km
    9·1 answer
  • Which graph has an amplitude of 1/2?
    12·1 answer
  • In an article appearing in Today’s Health a writer states that the average number of calories in a serving of popcorn is 75. To
    11·1 answer
  • A family buys groceries for $154.35, including $10.37 in taxes. The bill includes $27.83 worth of items that are not taxable. Fi
    10·1 answer
  • Math question plz help
    13·1 answer
  • The difference in the x-coordinates of two points is 3, and the difference in the y-coordinates of the two points is 6. What is
    9·2 answers
  • What is all the square numbers that are all greater than 20 but less than 50
    8·1 answer
  • A chain of retail computer stores opened 2 stores in its first year of operation. After 8 years of operation, the chain consiste
    6·1 answer
  • Which number line model shows 8 x 1/2
    8·1 answer
  • 14. A baby weighed 7 lb 3 oz at birth. Four months later, the baby
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!