<span>-4(6+n)+3=36
-24 -4n + 3 = 36
-4n -21 = 36
-4n = 36 + 21
-4n = 57
n = -57/4
n = -14.25</span>
Answer:
A∩B=∅
Step-by-step explanation:
A intersect B have no elements in common - so we have the empty set.
Answer: 35
Step-by-step-explanation:
There are 20 numbers. So, it would be 7 divided by 20. Which is 0.35. And 0.35 multiply by 100 is 35.
Answer:
Instead of moving the 3x to the opposite side of the equation they moved the 2x. And the correct answer is x=-6 not x=6.
Step-by-step explanation:
Student Work:
2(x + 4) – 8 = 3x+10-4
2x + 8–8 = 3x + 6
2x = 3x + 6
- 3x – 3x
X = 6
My work:
2(x+4)-8=3x+10-4
2x+8-8=3x+6
2x=3x+6
-x=6
x=-6
10 lbs of apples will cost $55
How? Well...
First, you would need to find the unit rate, which is 5.5
You find the unit rate by simply dividing 33 by 6. Next, after you found your unit rate, you're going to multiply that by 10. We now know that 10 x 5.5= 55. Therefore, you will need $55 for 10 lbs of apples.