1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Yuki888 [10]
2 years ago
11

The sunrise café gets tea bags of 1,000. If the café charges $1.75 for each cup of tea, and each cup of tea gets 1 tea bag, how

much money does the café receive if they use a whole box of 1,000 tea bags?
Mathematics
1 answer:
Setler [38]2 years ago
5 0

Answer:

You would do $1.75 x 1,000. That would be 1$,750. Then, you would take away that $95 because they spent buying the box of tea bags, and their total would be $1,750 - $95 = $1,655.

You might be interested in
A jar of jelly that weighs 4.25 ounces costs $2.89. What is the cost of one ounce of jelly?
maria [59]
4.25 + $2.89.= $7. 1 4
4 0
3 years ago
Identify the equation in slope-intercept form for the line containing the point (2,1) and parallel to y=5/3x−1/3.
Gekata [30.6K]

Answer:

y = 5/3x -7/3

Step-by-step explanation:

parallel lines will have the same slope

m = 5/3, point (2, 1)

use point-slope form to find the new equation for the parallel line

y - 1 = 5/3(x - 2)

y = 5/3x - 10/3 + 1

y = 5/3x -7/3

3 0
2 years ago
1. Which of the following ordered pairs is a possible solution to the equation y = 3x - 2?
algol [13]

Answer: D

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Which of the following number sentences is true?<br> A -9=9<br> B-9=-(9)<br> C 9=(-9)<br> D 9=-(-9)
kondaur [170]

Answer:

A and D are the true number sentences

3 0
2 years ago
What ratio can you use to determine the probability of a compound event?
maria [59]

Answer:

Step-by-step explanation:

Favorable outcome. To possible outcome

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Hannah has only nickels and dimes in her wallet she has a total of $2.50 and a total of 30 coins how many nickels does she have?
    7·1 answer
  • A textbook that Janelle needs for her psychology class costs $119 plus 7% sales tax. Which of the following equations correctly
    10·1 answer
  • Explain how to find the greatest common factor of three numbers. Plz need this bye 8:03
    15·1 answer
  • How many 1/2-pound portions of grapes are in 3/4 pound?
    5·1 answer
  • lori is running in a marathon which is 26.2 miles long. so far, she has run one-tenth of the marathon. how far has lori ran
    12·1 answer
  • I just want to check my answer, what is the slope of (-19, -6), (15,16)?
    15·1 answer
  • What is the length of the hypotenuse in a right triangle with legs of length 14 and 48?
    6·2 answers
  • PLSSSSSSSSS HELP answer back please fast within an hour!!!!!!!
    13·2 answers
  • 4.2x = 13.23 (i need help please!!! it'd mean a lot!!!) its solving equations btwwww
    11·2 answers
  • Help me please this is due in 4min
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!