Answer:
$40.875
Explanation:
Given that,
Selling Expenses = $ 9,600
Merchandise Inventory on December 31 = 33,000
Merchandise Inventory on January 1 = 47,000
Purchases of merchandise = 83,500
Rent for store = 12,100
Sales commissions = 7,300
Sales revenue = 168,500
Cost of goods sold:
= Beginning merchandise inventory + Merchandise purchase - Ending merchandise inventory
= $47,000 + $83,500 + $33,000
= $163,500
If Crabapples sold 4,000 boxes of dry fruit during the year, then the cost per box of dry fruits is:
= Cost of goods sold ÷ Number of boxes sold
= $163,500 ÷ 4,000
= $40.875
Answer:
The correct option is;
Loss of national monetary and exchange rate policy
Explanation:
The disadvantages of the establishment of monetary unions includes;
1) The loss of independence in monetary policy
2) The associated problems that arise due to the the initial establishment of the union
3) Tedious nature of the task of attaining comprehensive capital mobility
The advantages are;
1) Lack of uncertainty in exchange rate variation
2) Reduced cost of doing business
3) Improved fiscal stability as well as control of the inflation rate by supranational central bank.
Answer:
Presentation skills challenges
Explanation:
Presentation can be defined as an act of talking or speaking formally to an audience in order to explain an idea, piece of work, project, and product with the aid of multimedia resources or samples.
Basically, any speaker who wish to create an effective presentation should endeavor to interact frequently with the audience by holding a conversation.
This ultimately implies that, to create an effective presentation, speakers are saddled with the responsibility of interacting more often with the audience by taking questions, making a joke, getting them to repeat informations loud at intervals etc.
If during your presentation, you realize that you are talking too fast. This is a problem of presentation skills challenges.
Hence, speakers are advised to be passionate and show enthusiasm during their presentation because it would enhance their ability to speak confidently and as such leading to an engaging presentation.
Answer:
positive public image, attracting more customers
Explanation:
Answer:
$6.71 per unit
Explanation:
The computation of average cost method is given below:-
Beginning Inventory
= 190 units × $7.30
= $1,387
Purchases
= 720 units × $7.30
= $5,256
Purchases
= 590 units × $5.80
= 3,422
Total units = 1,500
Total cost = $10,065
So, average cost per unit
Total cost ÷ Total number of units
= $10,065 ÷ 1,500
= $6.71 per unit
Therefore, to calculate the average cost per unit for May we simply divide 10,065 from 1,500