1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Amanda [17]
3 years ago
13

There are 52 runners in a race. How many ways can the runners finish​ first, second, and​ third?

Mathematics
1 answer:
elena55 [62]3 years ago
5 0

Answer:

126

Step-by-step explanation:

52 * 3 = 126

You might be interested in
Write this number in expanded form 73,489
mart [117]

the answer is 70,000+3,000+400+80+9

3 0
3 years ago
Create a list of steps, in order, that will solve the following equation. (x-5)^2=25(x−5) 2 =25left parenthesis, x, minus, 5, ri
Gekata [30.6K]

The value of x in the equation (x - 5)² = 25 is 10.

<h3>How to solve an equation?</h3>

(x - 5)² = 25

Take the square root of both sides

Therefore,

√(x - 5)² = √25

x - 5 = 5

add 5 to both sides

x - 5 + 5 = 5 + 5

x = 10

learn more on equation here: brainly.com/question/10506642

#SPJ1

4 0
2 years ago
Cuánto dinero me gasto en colocarle baldosas a una sala comedor que tiene 9.30 de largo por 4.20 metros de ancho
Svetlanka [38]

La pregunta está incompleta ya que no se da el costo de la colocación de baldosas por m².

Suponga que el costo de los mosaicos por m² = c

Respuesta:

39.06c

Explicación paso a paso:

El costo del embaldosado será:

El costo por m² * área total a embaldosar

Dado que :

La dimensión de la habitación a embaldosar es:

Longitud = 9,30 metros

Ancho = 4.20 metros

El área total de la habitación a embaldosar es = Largo * ancho

Área total de la habitación a embaldosar = 9,30 m * 4,20 m

Superficie total de la habitación a embaldosar = 39,06 m²

Si el costo del mosaico por m² = c

El costo de embaldosar la habitación será:

39,06 * c = 39,06c

4 0
3 years ago
Dhjf sdfjhs fs djffsdfjosf dsfjps fssoipsf fsjf f fsfsfsfohff fidfsdfeffsj fsdfsfsn f fhjfsifse
kiruha [24]

Answer:

i

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Oranges sell for $5.00 per bag. If the bag weighs 2 pounds, how much is the price per pound?
svetoff [14.1K]

Answer:

$2.50

Step-by-step explanation:

Since there are 2 pounds in the bag, you simply divide $5.00 by 2 to get the price of a single pound.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A rocket travels 2.8x10^4 km h^-1. find how far it travels in 5 hours
    14·1 answer
  • You are driving 700 miles to visit relatives...(yuck) I hope you brought your Nintendo Switch. You drive the first 140 miles in
    6·1 answer
  • Staci is attending a music festival. The ticket to the festival costs $87.96. Staci plans to purchase $30.00 t-shirts from the e
    11·1 answer
  • Please help. Which number(s) below belong to the solution set of the inequality? Check all that apply. 9x &gt; 117
    5·1 answer
  • here are 100 points(please answer so you're answer does not get taken down) here is the question: What does 126×6=
    10·2 answers
  • How would you compare two ratios given in words?
    14·2 answers
  • Parallelograms <br> please finish this off
    14·1 answer
  • Complete each subtraction equation below as an addition equation. a − 9 = 6
    6·2 answers
  • Find the value of x.
    15·1 answer
  • John goes to the bank to get a $15,000 loan.The loan has a simple interest rate of 6% and is 4 years long.What is the TOTAL amou
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!