YOur math teacher gives you a worksheet that has 20 problems. She tells you choose 3/4 of the problems can you skip? If you get
one third of the assigned problems done in class, how many problems do you have for homework?
1 answer:
Answer:
Step-by-step explanation:
mholwalker16
You might be interested in
2 ounce bag will cost less than $1.25
6 ounces ÷ 3 = 2 ounces
$3.60 ÷ 3 = $1.20
OR
$3.60 ÷ 6 ounces = $0.60 per ounce
2 ounces = $ 0.60 × 2 = $1.20
Answer:
Step-by-step explanation:
butt
Answer:
Step-by-step explanation:
Change the 2/3 to 4/6
Now the ratio becomes 3:4:6
So the number of each is
3x + 4x + 6x = 520
13x = 520
x = 40
Red = 3*40 = 120
Yellow = 4*40 = 160
Blue = 6 * 40 = 240
Total = 520
Answer:
x= 15/16
Step-by-step explanation:
Answer:
0.5
Step-by-step explanation:
→ Find the difference in y
7 - 3 = 4
→ Find the difference in x
9 - 1 = 8
→ Divide the results
4 ÷ 8 = 0.5