1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Snowcat [4.5K]
2 years ago
15

YOur math teacher gives you a worksheet that has 20 problems. She tells you choose 3/4 of the problems can you skip? If you get

one third of the assigned problems done in class, how many problems do you have for homework?
Mathematics
1 answer:
sergiy2304 [10]2 years ago
3 0

Answer:

Step-by-step explanation:

mholwalker16

You might be interested in
A store sells snacks by weight. A six ounce bag of mixed nuts costs $3.60. Will a two ounce bag of nuts cost more than or less t
Lostsunrise [7]
2 ounce bag will cost less than $1.25

6 ounces ÷ 3 = 2 ounces

$3.60 ÷ 3 = $1.20
OR
$3.60 ÷ 6 ounces = $0.60 per ounce
2 ounces = $ 0.60 × 2 = $1.20
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Pls help me out on this ill will give brainiest for the best answer
Svetach [21]

Answer:

Step-by-step explanation:

butt

7 0
2 years ago
There are 520 marbles in a jar. The ratio of red to yellow marbles is 3:4 and the ratio of yellow to blue marbles is 2:3. What i
frutty [35]

Answer:

Step-by-step explanation:

Change the 2/3 to 4/6

Now the ratio becomes 3:4:6

So the number of each is

3x + 4x + 6x = 520

13x = 520

x = 40

Red = 3*40 =      120

Yellow = 4*40 = 160

Blue = 6 * 40  = 240

Total =               520

7 0
3 years ago
Need HeLpPPPP please :) ​
Zarrin [17]

Answer:

x=   15/16

​  

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
E. Find the slope of the line that passes through the points (1, 3) and (9,7),
Zolol [24]

Answer:

0.5

Step-by-step explanation:

→ Find the difference in y

7 - 3 = 4

→ Find the difference in x

9 - 1 = 8

→ Divide the results

4 ÷ 8 = 0.5

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the value of x in this equation?
    13·1 answer
  • Is 27/51 equal to 18/34
    13·2 answers
  • A population of deer had 200 individuals. if the population grows by 15% in one year, how many deer will there be the next year
    9·2 answers
  • Awnser fast to get prize <br> solve <br> -6+9.8x=33 1/5
    10·1 answer
  • Pls someone pls help me with this question pls
    11·1 answer
  •  Which group of numbers is in correct
    14·2 answers
  • Anne Deno invests $6,500 in a 1-year certificate of deposit that earns interest at an annual rate of 3.25
    8·1 answer
  • In an arithmetic sequence a17=-40 and a28=-73 write the first 5 terms
    7·1 answer
  • Each unit on the coordinate plane represents one block. Donna is at Town Hall. She walks 7 blocks left and 2 blocks up to get to
    7·2 answers
  • Find the equation of the line shown.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!