1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kvasek [131]
3 years ago
13

Round 143.596 to the nearest hundredth

Mathematics
2 answers:
muminat3 years ago
6 0

Answer:

143.6

Step-by-step explanation: i swear its right

ad-work [718]3 years ago
3 0

Answer:

143.600 because all would go up due to the last number because it is a nine

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Solve 5x^2+2x=1 using either factoring, square root method, completing the square or quadratic formula.
wolverine [178]

Answer:

x = -1 ± √6 / 5

Step-by-step explanation:

Solve 5x^{2} + 2x = 1

move 1 to the left side of the equation by subtracting it from both sides.

5x^{2} + 2x - 1 = 0

Use the quadratic formula to find the solutions.

-b± \sqrt{b^2 - 4 (ac)}/ 2a

Substitute the values a = 5 , b = 2, and c = -1 into the quadratic formula and solve for x

-2±\sqrt{2^2 - 4(5 - 1)}/ 2 ⋅ 5

Simplify.

x = -2 ± 2 \sqrt{6}/ 10

x = -1 ± \sqrt{6}/ 5

Exact Form:

x = -1 ± \sqrt{6}/ 5

4 0
3 years ago
What is $ 1,000,000 x 0.3=
Marat540 [252]

Answer:

300,000

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Im having trouble finding facts that are in scientific notation. a good example is: a microbe is 1.23*10^-3 small. (this is not
Afina-wow [57]
Mass of electron:9.109 times 10^-31 kg
mass of proton: 1.673 times 10-27
speed of light=3.0 times 10^8
avogadro's number 6.02 times 10^32
planck's constant: 6.63 times 10^-34
just google chem constants sheet
4 0
4 years ago
Read 2 more answers
What is (3/4)³ in fraction form
suter [353]
27/64 . because you do 3/4 to the third power (3x) which gives you that
6 0
3 years ago
Aliyah has $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
Keith_Richards [23]

Your answer is $2

She spent $2 on each pencil 2 x 7 = 14 take away 14 from 24 you get 10

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Jonathan must determine the solutions of the quadratic equation
    8·2 answers
  • If 27^x=9/3^x ,then the value of x is
    7·1 answer
  • What is 23divided by 85.1
    13·1 answer
  • For a triangle, m<1 =75 and m<3 =40 what does m<2 =?​
    12·1 answer
  • Write the Contrapositive of the statement Below.⬇
    12·1 answer
  • 1,534 divided by 26 equals ????
    7·2 answers
  • Ms. Sperlak bakes 3 1/2 pies in 20 minutes. At this rate how many pies can she bake in 1 hour? 2 hours? (This is math)
    9·1 answer
  • A store owner determined 80% of customers bought a drink and 30% of customers bought a snack. If the store sold 120 snacks that
    13·1 answer
  • I have 10 books. If I am going to arrange them on a shelf by subject, how many ways can I do that if 5 are English, 3 are math,
    12·1 answer
  • What is the answer, i need help
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!