1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sati [7]
3 years ago
12

Me. Dietz is a teacher whose salary is $22,570 for this school year, which has 185 days. In Mr. Dietz school district, substitut

e teachers are paid $80 per day. If Mr. Dietz takes a day off without pay and a substitute teacher is paid to teach Mr. Dietz classes, how much less does the school district pay in salary by paying a substitute teacher instead of paying Mr. Dietz for that day?
Mathematics
1 answer:
harina [27]3 years ago
6 0

Answer:

School District pays $42 less to substitute teacher than Mr. Dietz.

Step-by-step explanation:

Given:

Salary of Mr. Dietz per year = $22570

Number of days in a year = 185 days.

Amount paid for Substitute teacher per day = $80

We need to find the Amount less paid to substitute teacher then Mr Dietz when Mr. Dietz takes a day off.

Solution:

First we will find the Amount paid for per day of Mr. Dietz.

Amount paid for per day of Mr. Dietz can be calculated by dividing Salary of Mr. Dietz per year with Number of days in a year.

framing in equation form we get;

Amount paid for per day of Mr. Dietz = \frac{22570}{185} = \$122

Now we will find Amount less paid to substitute teacher then Mr Dietz.

Amount less paid to substitute teacher then Mr Dietz  can be calculated by subtracting the Amount paid for Substitute teacher per day from Amount paid for per day of Mr. Dietz.

framing in equation form we get;

Amount paid for Substitute teacher per day = $122 - $80 = $42

Hence School District pays $42 less to substitute teacher than Mr. Dietz.

You might be interested in
4x + 10 = 2x - 14<br> Find the value of x.
Gre4nikov [31]

Answer:

x= -12

Step-by-step explanation:

Simplifying

4x + 10 = 2x + -14

Reorder the terms:

10 + 4x = 2x + -14

Reorder the terms:

10 + 4x = -14 + 2x

Solving

10 + 4x = -14 + 2x

Solving for variable 'x'.

Move all terms containing x to the left, all other terms to the right.

Add '-2x' to each side of the equation.

10 + 4x + -2x = -14 + 2x + -2x

Combine like terms: 4x + -2x = 2x

10 + 2x = -14 + 2x + -2x

Combine like terms: 2x + -2x = 0

10 + 2x = -14 + 0

10 + 2x = -14

Add '-10' to each side of the equation.

10 + -10 + 2x = -14 + -10

Combine like terms: 10 + -10 = 0

0 + 2x = -14 + -10

2x = -14 + -10

Combine like terms: -14 + -10 = -24

2x = -24

Divide each side by '2'.

x = -12

Simplifying

x = -12

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Anything helps please help me!
dimaraw [331]
5 1/2 = 11/2
11/2 x 3/4 = 33/8 = 4 1/8
answer is B. 4 1/8
8 0
3 years ago
Please help with this question.
Alchen [17]

Answer:

-9

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Solve it. 2x=26 Find the value of x.​
EastWind [94]

Answer:

\sf\longmapsto \: x = 13

Step-by-step explanation:

\sf\longmapsto \: x = 26 \div 2

\sf\longmapsto \: x =1 3

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Help me please!!!! I will mark Brainliest
ryzh [129]

Answer:

32 pi

Step-by-step explanation:

im sorry if im wrong im not the smartest haha

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Jeff buys 3/4 pound of beads. 1/6 of the beads are pink and the rest are green. Jeff packs the green beads equally into 10 jars.
    5·2 answers
  • If the 16 boys in the classroom are 40% of the class how many students are there in the class
    5·2 answers
  • I would like to know the process for dis ive been struggling on them. i tried to ask the teacher but they made it more confusing
    13·1 answer
  • The class has collected $75.50 for a pizza party. A large pizza costs $9.50. Which one-step-inequality could be used to find the
    6·1 answer
  • A scientist has two solutions, which she has labeled Solution A and Solution B. Each contains salt. She knows that Solution A is
    14·2 answers
  • How much line of symmetry an square
    14·2 answers
  • The table below shows some prices at a produce stand. Produce Price per Pound Onions $0.75 Yellow Squash $1.99 Spinach $4.00 Pot
    11·1 answer
  • how can you fluently add, subtract, mulitply, and divide decimals? how can you multiply and divide fractions?​
    15·1 answer
  • If you have 12 campers and you buy each a book that cost 7.50 dollars how much did you spend
    8·1 answer
  • Can someone please help me
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!